W Polsce stanowią aż 5 % społeczeństwa. Żyją obok innych, zdrowych ludzi, ale na co dzień w domach borykają się często z olbrzymimi problemami. Mówią o sobie różnie „diabetycy”, „cukrzycy” lub pieszczotliwie „cukiereczki”.

Ale ta słodka nazwa niech nikogo nie zwiedzie, bo cukrzyca to nie wyrok, ale ciągła walka z bardzo podstępną i często skomplikowaną chorobą, która nakłada na pacjenta wiele wyrzeczeń. Całkowitą zmianę trybu życia, konieczność edukacji – reżimu o jakim zdrowi ludzie nie mają pojęcia.

Jej plusem jest to, że kształci charakter, każdy chory musi być solidny, obowiązkowy, punktualny – nie z własnej woli, ale aby po prostu przeżyć. Statystyki mówią, że z cukrzycą dziecięcą 40 lat choroby dożywa 0,02 % populacji chorych. A jednak każdy z nas ma nadzieję, że znajdzie się w tych 0,02 % i walczy o każdy dzień swojego życia.

Dlatego rozglądajmy się wokół, gdyż na co dzień warto jest zauważać chorych na cukrzycę i starać się poznać zasady życia z tą chorobą, dlatego że może ona w każdym okresie życia dopaść nas czy naszych bliskich. Na pewno dużo mówi się o cukrzycy 16.11 w związku ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Również w tym dniu w Brzegu odbyła się konferencja pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego, Burmistrzów: Brzegu, Lewina Brzeskiego i Grodkowa oraz Wójta Skarbimierza, na której chorzy, ich rodziny i wszystkie osoby związane z problemem cukrzycy wysłuchali dwóch bardzo ciekawych wykładów dr Elżbiety Turczy – Jakubowskiej (lekarza diabetologa – współpracującego z kołem i opiekującego się diabetykami) oraz mgr farmacji Michała Wysockiego, który mówił o leczeniu powikłań cukrzycowych.

Konferencję otworzył uroczyście Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, który wręczył podziękowania za pracę na rzecz Koła Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Brzegu: dr Elżbiecie Turczy – Jakubowskiej, prezes Walentynie Witkowskiej, w-ce prezes Brygidzie Jakubowicz oraz członkom zarządu: Barbarze Rudnickiej i Helenie Strzeleckiej. Podziękowanie otrzymała też nieobecna Alina Dutkowska. W spotkaniu uczestniczyli: z-ca dyrektora BCM Barbara Suzanowicz, Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego Anna Niesłuchowska, Barbara Górzyńska z BCM, prezes Dolnośląskiej Grupy Aptekarskiej Leszek Watras, prezes zaprzyjaźnionego z PSD w Brzegu Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków Krzysztof Horodyński, przedstawiciele firm Audiofon, Oriflame i Vianesse.

Goście mieli okazję zbadać poziom cukru we krwi (badania przeprowadzały Panie Zuzanna Dżul i Aneta Martyn (z Internistyczno – Diabetologicznej Praktyki Lekarskiej w Brzegu), zmierzyć ciśnienie krwi najnowocześniejszymi aparatami wskazującymi jednocześnie zaburzenia rytmu serca. Badanie przeprowadzili pracownicy Apteki Lekosfera + z Kauflanda. Członkinie Koła PSD miały wykonywane zabiegi pielęgnacyjne przez pracownice firmy Oriflame, mogły też zakupić preparaty firmy Vianesse.

Członkowie stowarzyszenia otrzymali paczki, a także mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o cukrzycy, do którego pytania przygotowali wykładowcy mgr Michał Wysocki i dr Elżbieta Turcza – Jakubowska. Imprezę melodyjnymi przebojami z lat 70 i 80 uświetnił nowy członek PSD Roman Zdrzewielski.

Życzenia wszystkiego najlepszego wszystkim diabetykom przekazał Dyrektor PCPR Aleksander Podgórny.

Organizatorzy konferencji czyli Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Powiatowe w Brzegu serdecznie dziękują wszystkim samorządom i instytucjom, które udzieliły pomocy finansowej i merytorycznej przy organizacji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Brzeskie Stowarzyszenie PSD liczy ponad 30 lat i skupia obecnie ok. 150 osób z terenu całego powiatu. Wszyscy borykający się z tą ciężką chorobą mogą zgłosić się do stowarzyszenia. Uzyskają tam wsparcie, poradę i pomoc. Zapraszamy – Brzeg, ul. Kamienna 2.