Biesiada kresowa, uroczysty koncert oraz okolicznościowe nabożeństwo – to najważniejsze punkty jubileuszu 30-lecia Brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Ta pozarządowa organizacja społeczno-kulturalna od trzech dekad skupia zarówno byłych mieszkańców dawnych ziem polskich, jak również lokalnych sympatyków.

Uroczyste obchody rozpoczęły się 26.10.2019 r. od kresowej biesiady. W restauracji „Herbowa” licznie zgromadzili się członkowie towarzystwa, jak również samorządowcy oraz zaproszeni goście.

– Wasze Stowarzyszenie przez te 30 lat z powodzeniem wypełniało swoją misję. Zrzeszacie osoby, którym szczególnie bliskie jest dziedzictwo historyczne, kulturowe oraz współczesne dzieje Kresów – podkreślił w trakcie uroczystości starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Dzięki Wam, dzięki działalności Towarzystwa pamięć o dawnych ziemiach Polski na długo pozostanie w sercach mieszkańców powiatu brzeskiego.

Przypomnijmy, brzeski oddział „Lwowiaków” powstał końcem 1989 roku. Założycielami byli Halina Antonowicz i Roman Chomiński. Dziś Towarzystwem kieruje Alicja Zbyryt, Zygmunt Bielan oraz Alicja Heflich. Ta ostatnia doskonale pamięta, jak 30 lat temu powoływano do życia organizację.

– Już na samym początku było ogromne zainteresowanie. Było nas na wstępie co najmniej 200 osób. Końcem 1989 roku wszystko się zaczęło, ale tak naprawdę ruszyliśmy pełną parą w styczniu 1990, jak naszym stowarzyszeniem zaczął kierować Zbigniew Grata. I od tamtej pory to wszystko trwa. Dziś obchodzimy piękny jubileusz – wspomina Alicja Heflich.

W trakcie biesiady wręczono okolicznościowe medale, a zaproszeni goście mogli podziwiać m.in. występy młodych artystów z Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Z kolei o godzinie 19:30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się uroczysty koncert Książęcej Orkiestry Symfonicznej, a 27.10.2019 r.  również w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została uroczysta msza w intencji Kresowian.