Józef Piłsudski jest dla Polaków symbolem pracowitości, uporu, skromności i niesamowitej skuteczności. Cechy te stanowią drogowskaz dla wszystkich tych, którzy uważają go za największego z bohaterów narodowych. Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego noszą w całej Polsce ulice, place, szkoły i organizacje. Również w naszym mieście mamy ulicę im. Józefa Piłsudskiego, a Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu nosi imię tego wybitnego Polaka. Właśnie z okazji święta swojego patrona 21 marca w Brzeskim Centrum Kultury spotkali się nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście, aby wspólnie uczcić pamięć Józefa Piłsudskiego. Gości przywitała dyrektor PG nr 1 Danuta Stefańska zapraszając zebranych do obejrzenia wspaniałego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klasy II B pod kierunkiem Iwony Denes. Gratulacje na ręce Pani dyrektor złożył reprezentujący Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Mieczysław Niedźwiedź oraz Wiceburmistrz Brzegu Tomasz Witkowski.

W ramach obchodów Święta patrona odbyły się w szkole dwa konkursy – szachowy pn. „Piłsudski też grał w szachy”, prowadzony przez Jacka Toporowskiego oraz konkurs plastyczny na wykonanie portretu patrona pn. „Józef Piłsudski – bohater, który na stałe wpisał się w dzieje Polski” przygotowany przez Waldemara Mroza.

W dniu poprzedzającym szkolne obchody święta patrona w kościele Garnizonowym w Brzegu odprawiona została msza św. w intencji Józefa Piłsudskiego, który jest również patronem Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich. Po mszy słowo o marszałku wygłosił Prezes tej organizacji – Jan Majewski, dziękując zebranym za tak liczny udział we mszy i kultywowanie pamięci o Józefie Piłsudskim. Na ten dzień przypadała również Niedziela Palmowa, w związku z tym ksiądz Kapelan Sławomir Gadowski zorganizował konkurs na najładniejszą palmę. Wszystkie palmy były piękne, w nagrodę za ich wykonanie dzieci otrzymały słodkie upominki, które wręczali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Mieczysław Niedźwiedź.

 

Małgorzata Stanowska

Wydrukuj stronę