Polacy mają kilku niekwestionowanych bohaterów narodowych. Jeśli przeciętnego mieszkańca naszego kraju pytamy o bohaterów nieomal każdy wymienia błogosławionego Jana Pawła II, a zaraz na drugim miejscu Józefa Piłsudskiego

Postać tego wybitnego Polaka działa na wszystkich, niezależnie od wieku, czy sympatii politycznych. Skuteczny, prostolinijny, skromny, po prostu ludzki. Za życia Piłsudskiego powstały liczne wiersze i pieśni świadczące o tym, jak potrafił zjednać sobie serca ludzi „Przy Tobie stoi wierna straż, przez Ciebie Polska będzie. O Komendancie – Wodzu nasz, my z Tobą zawsze i wszędzie”. Legenda marszałka jest trwała i żywa do dziś. W każdym zakątku Polski 19.03 – w imieniny Józefa odbywają się uroczystości honorujące tego wybitnego Polaka.

Również w Brzegu 19.03 br. odbyły się uroczystości poświęcone Piłsudskiemu. Tradycyjnie Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego zorganizowało Dzień Patrona Szkoły. Dyrektor gimnazjum Danuta Stefańska podkreśla: „ Dzień ten jest dla szkoły i jej uczniów dniem wyjątkowym. Pragniemy naszym wychowankom przekazać jak najwięcej wartości jakimi kierował się Józef Piłsudski. Chcemy, aby byli dumni z ukończenia tej właśnie szkoły oraz utożsamiali się całe życie z człowiekiem, który swoją postawą i uporem wywalczył wolność naszego kraju”. Szkoła w tym dniu była otwarta dla wszystkich: dzieci, rodziców i zaproszonych gości – w tym kombatantów naszego powiatu. Zorganizowano konkurs plastyczny „Piłsudski widziany moimi oczami”. Laureaci tego konkursu to: w kategorii szkół podstawowych: I miejsce – Paulina Adamowicz oraz Paulina Mucha, II miejsce – Wiktoria Sowa, III miejsce – Paulina Zarychta oraz Kamila Nowak, w kategorii szkół gimnazjalnych: I miejsce – Karolina Kowałko, II miejsce – Patrycja Pogorzelska, III miejsce – Maksymilian Janicki oraz Wiktoria Hajduk.

Jako, że Marszałek był doskonałym szachistą więc w szkole zorganizowano też konkurs szachowy pn. „Piłsudski też grał w szachy”. Najwięcej punktów otrzymali: Przemysław Jędrzejewski, Miłosz Świerk, Mikołaj Piróg, Jan Żyrek oraz Mateusz Kołtowski. Uroczystości szkolne uwieńczył spektakl słowno – muzyczny przygotowany przez Panią Renatę Dworek wspólnie z uczniami klasy II a i II c. Po południu młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w uroczystej mszy św. w Kościele Garnizonowym celebrowanej przez ks. kapelana Władysława Włodarczyka. Msza w dniu imienin Józefa poświęcona była św. Józefowi patronowi rodzin, robotników, a w szczególności ( zgodnie z sugestią Papieża Franciszka) mężczyzn.

Modlono się również za Kombatantów z Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich. Po mszy słowo o marszałku wygłosił Prezes Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich w Brzegu mjr dr Jan Majewski, który podziękował przedstawicielom samorządu, młodzieży i wiernym za uczestnictwo w nabożeństwie.

Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów

i Osób Represjonowanych