Zadaniem doradcy zawodowego jest zatem zdiagnozowanie barier, które utrudniają im podjęcie pracy, nie tylko ze względu na ograniczoną ilość ofert pracy ale także uświadomienie naszym klientom, jak wiele zależy od nich samych i ich aktywności zawodowej. Nasza praca nastawiona jest na ustalenie potencjału zasobów zawodowych klienta, które mają uświadomić i zrozumieć bezrobotnym, jak jest to ważne i istotne w procesie poszukiwania pracy.
Samopoznanie siebie, swoich możliwości, zmiana sposobu myślenia na własny temat, to kluczowe zagadnienia, które rozpoczynają proces pracy z klientem w celu dokonania projekcji jego ścieżki zawodowej. Określenie i wydobycie potencjału zasobów zawodowych jest możliwe dla każdego, zarówno dla tych, którzy posiadają wykształcenie i doświadczenia oraz dla tych, którzy tego nie posiadają i rozpoczynają dopiero swój start w zawodowe życie. Ustalenie predyspozycji zawodowych klientów i ich cech osobowościowych znacznie ułatwia określenie właściwego kierunku działania. Mogą one dotyczyć kwestii zdobycia kwalifikacji i uprawnień zawodowych, przyuczenia zawodowego, nabycia doświadczenia, podjęcia zatrudnienia na rynku pracy lub na własny rachunek.
Do naszych usług wprowadzamy nowe zagadnienia, które pomagają naszym klientom zrozumieć mechanizmy, rządzące na niestabilnym i zmiennym rynku pracy, także od których zależy powrót do zatrudnienia.
Wykształcenie, doświadczenie to nie wszystko. Zawsze można je uzupełnić i dostosować do oczekiwań pracodawców. Ważne są chęci, motywacja do działania, gotowość do zmian, predyspozycje zawodowe oraz cechy osobowościowe.
Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie zawodowe, znając problemy i bolączki naszych klientów, wprowadzamy do naszej pracy różnorodne zagadnienia, z których każdy klient może wybrać coś dla siebie. Tym, co wyjeżdżają do pracy za granicę, pomagamy w redagowaniu dokumentów aplikacyjnych w języku obcym. Nasi doradcy zawodowi służą pomocą i znajomością j. angielskiego i niemieckiego.