24 marca obchodzony był w całym kraju Narodowy Dzień Życia. Święto uchwalone dziesięć lat temu przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej skłania do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku do życia. Tegoroczne obchody połączone były z kampanią społeczną pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd”.

Do akcji przystąpiło również Starostwo Powiatowe w Brzegu. Rodzina jest najważniejszą, podstawową grupą społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo. To w niej wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Tutaj dziecko zdobywa swoje pierwsze doświadczenia społeczne, uczy się określonych zachowań, norm postępowania, rozwija swoją indywidualność, osobowość i psychikę.

Niestety nie wszystkie dzieci mają możliwość dorastania pod czujnym okiem swoich rodziców. Te, które z różnych przyczyn znalazły się pod opieką rodzin zastępczych lub innych opiekunów mają utrudnione zadanie. Muszą włożyć więcej pracy w to, by znaleźć swoje miejsce w świecie, odnaleźć pasje i wspólny język z innymi ludźmi. Na szczęście są wśród nas osoby, które potrafią i chcą im pomóc. Mowa o ludziach, którzy decydują się na stworzenie rodzinnej pieczy zastępczej.

Tegoroczny Narodowy Dzień Życia był idealną okazją do odwiedzin dwóch rodzin z terenu powiatu brzeskiego, które od lat tworzą rodzinne domy dziecka. Starosta Maciej Stefański oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Aleksander Podgórny gościli tego dnia w Śmiechowicach oraz Brzegu. W tych domach znalazła ciepło i miłość już ponad setka dzieci, które następnie trafiły do nowych rodzin.

Podczas spotkań rozmawiano na temat codziennych obowiązków i problemów, z którymi borykają się osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Sprawowanie opieki nad grupą dzieci to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że często maluchy trafiające do takich domów potrzebują specjalnej opieki lekarskiej lub innego wsparcia. Opiekunowie mają też zwykle na głowie różne sprawy związane z kwestiami prawnymi.

Z okazji Narodowego Dnia Zdrowia rodziny ze Śmiechowic i Brzegu otrzymały od Starosty prezenty w postaci sprzętu domowego, który z pewnością ułatwi codzienną pracę. Zwłaszcza że jest to praca niełatwa, ale jak mówią sami zainteresowani przynosząca ogromną satysfakcję.

 

Krystian Ławreniuk

Wydrukuj stronę