starosta Monkiewicz i dyrektor Byczkowski

W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dyrektor dr Dariusz Byczkowski wręczył akty powołania członkom nowo powstałego Kolegium Doradczego ds. utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Chodzi o zagospodarowanie obiektu dawnego Książęcego Gimnazjum, które przez wiele lat działało jako ośrodek szkolenia policji. W przyszłości budynek o bogatej tradycji historycznej i edukacyjnej ma funkcjonować jako oddział Muzeum Piastów Śląskich prezentujących w szczególności kulturę dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

Kolegium, w skład którego wchodzą głównie wybitni muzealnicy i naukowcy z całego kraju, zajmie się określeniem sposobu adaptacji budynku, w tym budowlanej oraz kierunkiem działań związanych z gromadzeniem i prezentacją eksponatów.  Wśród Członków Kolegium zostały powołane następujące osoby: Paulina Florjanowicz – Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Kamińska – Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja – były Rektor UO, pracownik naukowy UO, badacz dziedzictwa i kultury Kresów Rzeczpospolitej, Dr Marcin Gapski –  zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie, Dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, Dr hab. Łukasz Gaweł – Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Dr Marek Mutor – Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia – Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Dr hab. Piotr Oszczanowski – Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Elżbieta Molak – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, Wojewódzka Konserwator Zabytków w Opolu, Grzegorz Naumowicz z Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  Inż. Jan Sadowski – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Invesdim Opole Sp. z o.o. – nadzory budowlane, Dr hab. Mariusz Sawicki – Kierownik Katedry Instytut Historii Powszechnej i Polski do końca XVIII w. UO, Dr hab. Inż. arch. Andrzej Legendziewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katedra Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego, specjalista ds. konserwacji zabytków, Dr Bartosz Kuświk – Dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego i Jerzy Wrębiak, Burmistrz Brzegu.

Przewodniczącym Kolegium wybrano Dr hab. Łukasza Gawła, natomiast zastępcą został Dr hab. Mariusz Sawicki.