Dożynki są jednym z najpiękniejszych polskich świąt, w czasie których w podniosłej, ale i radosnej atmosferze możemy podziękować Bogu i rolnikom za to, co mamy najcenniejszego – plony, które zapewniają nam chleb powszedni. Każdego Polaka łączy z tym świętem ogromna emocjonalna więź. Mamy więc dożynki krajowe, wojewódzkie i gminne, a od dwóch lat powiat brzeski wraz z kolejnymi gminami powiatu organizuje dożynki powiatowe.

W bieżącym roku 4 września na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne organizowane wspólnie z Gminą Lewin Brzeski. Nie sposób opisać jak wzruszająco ksiądz Leszek Włodarczyk – proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Łosiowie celebrował dożynkowe nabożeństwo, jak kolorowo prezentowały się małe dzieła sztuki – czyli dożynkowe wieńce i ilu znakomitych gości uczestniczyło w uroczystości. Kto nie był, niech żałuje, a na pocieszenie maże ocenić tylko namiastkę tego radosnego święta w postaci prezentowanych zdjęć.

Wszystkie wieńce zachwycały kunsztem wykonania, najpiękniejszy wieniec z gminy Lewin Brzeski wykonało sołectwo Strzelniki, natomiast w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” z gmin Powiatu Brzeskiego zajęli kolejno: Lewin Brzeski, Grodków (na zdjęciu), Skarbimierz, Lubsza, Olszanka.

Dożynki Gminno-Powiatowe uhonorowali swoją obecnością m.in. Europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Putra, Senator Norbert Krajczy, Posłowie: Janina Okrągły, Andrzej Buła, Leszek Korzeniowski; Radni Wojewódzcy: Dariusz Byczkowski, Grzegorz Sawicki, wójtowie i burmistrzowie gmin Powiatu Brzeskiego, dr Kazimierz Łukawiecki.

Korowód dożynkowy

Gospodarze dożynek: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Gminy Grodków Artur Kotara oraz Dyrektor OODR w Łosiowie Henryk Zamojski.

Na dożynkach gościli również przedstawiciele partnerskiego Powiatu Kusel z Niemiec oraz partnerskiej gminy Lewina Brzeskiego z Węgier (na zdjęciu).

Starostowie tegorocznych dożynek: Grażyna Lenartowicz – sołtys Różyny oraz Leszek Fornal – rolnik z Kantorowic

Dożynki odbyły się w czasie II dnia Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorstwa na Terenach Wiejskich. Relację z targów zaprezentujemy w kolejnym wydaniu gazety.

Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz