Drugi semestr roku szkolnego 2010/2011 uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu korzystali dzięki wdrożeniu programów unijnych z Wirtualnych Laboratoriów Logistyczno Spedycznych i Magazynowych. Dzięki specjalnym ćwiczeniom  sporządzonym na podstawie oprogramowania biznesowego mogli przekonać się jak w praktyce wygląda praca w zawodzie, który wybrali. Opinia uczniów jest jednoznaczna, nowoczesne metody kształcenia pozwalają poszerzyć wiedzę teoretyczną o praktyczną i są dużo bardziej interesujące i skuteczne.

Laboratoria Wirtualne powstały w ramach projektu „Wirtualne Laboratoria- sukces w innowacji”. W projekcie bierze udział 49 szkół z całej Polski (ok. 3000 uczniów). Taki system kształcenia oprócz zadania ściśle edukacyjnego ma pogłębić i rozbudzić zainteresowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ukierować  ich dalsze plany edukacyjne, aby kontynuowali kształcenie na wyższych uczelniach.
Obecnie ok. 45% uczniów zaraz po zdobyciu zawodu chce iść do pracy. Na podstawie przeprowadzonych w ramach programu przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu ankiet   można wysnuć wniosek, że liczba studentów logistyki wzrosła do 68%.
Średni koszt szkolenia pracownika w systemie WLLSIM wynosi kilka tysięcy złotych, dlatego uczniowie brzeskiego ZSE maja obecnie dużo większe szanse znalezienia pracy. Dzięki nauce wirtualnej uczniowie praktycznie potrafią wprowadzić dane systemowe, generować zadania, wystawiać fakty itp. – symuluje to pracę w prawdziwej firmie. Oprogramowanie instaluje się na komputerach już funkcjonujących w szkołach, co znacznie obniża koszty przedsięwzięcia. Program będzie realizowany do czerwca 2012 r. (bezpłatnie) , a następnie przez 5 lat kontynuowany przez placówki, które zdecydują się go pozostawić (koszty eksploatacyjne).
 
 
                                                                                   Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                   Brygida Jakubowicz
 
 
 
Wydrukuj stronę