Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa składają wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary obozu Brieg-Pampitz

Niska temperatura i deszcz wpłynęły na zmianę programu uroczystości z okazji 72. rocznicy wyzwolenia obozu Brieg-Pampitz, które odbyły się 28 kwietnia. Organizatorzy – Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu-Osiedle – zdecydowali się przenieść je do tamtejszego gimnazjum.
W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim, Wiceburmistrzem Brzegu Bartłomiejem Kostrzewą i Wójtem Gminy Skarbimierz Andrzejem Pulitem, a także służby mundurowe, młodzież oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych.
W krótkich okolicznościowych wystąpieniach wspominano ofiary obozu pracy w Pępicach. Przypomniano również postać śp. Tadeusza Czajkowskiego, byłego prezesa brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z którego inicjatywy w Pępicach powstał pamiątkowy obelisk.
Część artystyczną stanowił występ chóru „Cantate Domino” oraz młodzieży gimnazjalnej ze   Skarbimierza. Po uroczystościach w gimnazjum delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary obozu Brieg-Pampitz.

Obóz jeniecki w Pępicach utworzyli w 1939 roku Niemcy. Od jesieni 1940 zaczęto do niego masowo przywozić grupy robotników żydowskich z gett w Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi, którzy pracować mieli nad rozbudową lotniska wojskowego Luftwaffe. 7 sierpnia 1944 roku obóz pracy został przekształcony w filię hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Nastąpiła wówczas selekcja żydowskich więźniów – chorzy i niezdolni do pracy zostali wysłani do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a zdolni do pracy – do obozu pracy przymusowej Arbeitslager Blechhammer, na terenie obecnego Kędzierzyna-Koźla. Do obozu w Pępicach na miejsce Żydów przywieziono Polaków, z których większość pochodziła z ewakuowanego więzienia na Pawiaku w Warszawie.

Wydrukuj stronę