Z inicjatywy wicestarosty brzeskiego Ryszarda Jończyka, 26 września 2010 placówkę SOSzW w Grodkowie, kolejny raz, odwiedzili przedstawiciele niemieckiego miasta partnerskiego Kusel, współpracujący z Europejskim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych.
Z delegacją przybyli: Volker Schlegel – Przewodniczący Rady Powiatu Kusel, Detlef Bojak – zajmujący się organizacją pomocy humanitarnej dla Województwa Opolskiego oraz Burmistrz Miasta Grodkowa Marek Antoniewicz.

Goście z ciekawością odwiedzili grupy wychowawcze w nowym budynku internatowym i byli pełni uznania dla zmian, które bardzo korzystnie wpłynęły na poprawę warunków bytowych jego mieszkańców. Zakończono bowiem, remont budynku internatu, oddanego w zeszłym roku do użytku w placówce. Między innymi wykonano termoizolację dachu i elewacji. Nowoczesną kuchnię wyposażono z godnie z wymogami sanitarnymi. Łazienki i aneksy kuchenne odnowiono i dostosowano do potrzeb wychowanków.

Kolejnym etapem modernizacji placówki, jak zapewnia wicestarosta Ryszard Jończyk, jest budynek szkolny, w którym już rozpoczęto wymianę okien, trzech par drzwi wejściowych.
W okresie wakacyjnym trwały też prace w głównej kotłowni, gdzie wymieniono piec CO.
W czasie spotkania rozmawiano o organizacji wymiennych praktyk rocznych dla młodych nauczycieli i wychowawców z Niemiec i Polski, w celu zdobycia nowych doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy z zakresu oligofrenopedagogiki dającej, jak najlepsze wyniki w rewalidacji powierzonych wychowanków. Wymiana będzie też okazją poznania kultury, tradycji, historii i języka sąsiadów. Pod kierunkiem wicestarosty Ryszarda Jończyka odbywają się obecnie rozmowy zmierzające do przeprowadzenia Międzynarodowych Mistrzostw w Piłce Nożnej Młodzieży Niepełnosprawnej.
Goście również zadeklarowali pomoc materialną, która między innymi, pozwoli lepiej wyposażyć grupy wychowawcze w niezbędny sprzęt, co korzystnie wpłynie na dalszą poprawę warunków bytowych wychowanków internatu. Według zapewnień Burmistrza Grodkowa placówka także może liczyć na jego pomoc i wsparcie w lepszym funkcjonowaniu oraz przebiegu procesu dydaktyczno-wychowawczego.
Pod koniec wizyty podopieczni placówki zostali obdarowani miłymi prezentami w postaci zabawek dydaktycznych oraz ręczników.