Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. To najodpowiedniejszy czas na to, aby każda kobieta uświadomiła sobie, jak istotną rolę odgrywa  w tym, aby pozostać zdrową. Wystarczy, że będziemy prowadzić zalecany tryb życia, unikać czynników sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych i przede wszystkim kontrolować swoje piersi, a ten straszny wróg nie będzie w stanie nas pokonać.

Wiadomym jest, że tak długo jak rak piersi nie dotyczy nas samych, kogoś
z  najbliższej rodziny lub z przyjaciół, nie myślimy o nim, a tym bardziej o profilaktyce z nim związanej. Współczesna kobieta ma coraz więcej obowiązków. Ostatnią rzeczą, o której prawdopodobnie myśli, jest własne zdrowie i wizyty u lekarza, zwłaszcza kiedy nic jej nie dolega. Niezależnie jednak od wszystkich zajęć powinna znaleźć bezwzględnie czas na kontrolowanie swoich piersi.
          Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50 roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Rak piersi  jest nowotworem w dużym procencie uleczalnym – warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium. Systematyczna samokontrola (samobadanie) piersi umożliwia wcześniejsze wykrycie raka, a więc wtedy gdy jest on uleczalny. Rola regularnych badań jest szczególnie istotna w profilaktyce nowotworów, ponieważ umożliwiają one szybką i wczesną diagnozę nawet najmniejszych zmian chorobowych. Do kluczowych badań diagnostycznych, które umożliwiają wczesną diagnostykę raka piersi,  zaliczyć można USG piersi oraz mammografię.
DROGIE PANIE – PAMIĘTAJMY JAK WIELE ZALEŻY OD NAS SAMYCH.
                      POSTAWMY NA PROFILAKTYKĘ. NIE POZWÓLMY SIĘ ZAATAKOWAĆ!
 
 
                                                                                         Wydział Zdrowia
Wydrukuj stronę