Ludowe
stroje, dożynkowe korony i dobra zabawa

W ubiegłą niedzielę (14 września) na boisku sportowym w Olszance odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe. Gości wjeżdżających do tej miejscowości witały wieńce, kolorowe ozdoby i kukły ustawione przy płotach większości domostw.

Foto 1: Barwny korowód prowadzili Starostowie dożynek – Katarzyna Guglas i Jan Hałas z Olszanki oraz gospodarze uroczystości – Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska.

Foto 2: Poświęcenia wieńców i koron żniwnych dokonał ks. dziekan Stanisław Grzechynka – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Foto 3: Na dożynkach obecni byli m.in.: Starosta Brzeski Maciej Stefański i Wicestarosta Janusz Gil, burmistrzowie i wójtowie z gmin powiatu brzeskiego oraz delegaci z Niemiec i Czech.

Foto 4: Wszyscy uczestnicy biorący udział w dożynkowych konkursach otrzymali od organizatorów atrakcyjne nagrody.

Foto 5: Występ kabaretu Koń Polski przyciągnął na Dożynki Gminno-Powiatowe tłumy ludzi, którzy bawili się doskonale przy znanych i mniej znanych skeczach oraz piosenkach. (Autor zdjęcia: Dorota Kułaka-Adasik)

Foto 6: Muzyczną gwiazdą wieczoru był Wojciech Gąssowski, znany z takich przebojów jak „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Zielone wzgórza nad Soliną”, „M jak Miłość”. (Autor zdjęcia: Tadeusz Tadla)

Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Janusz Gil oraz Członek Komisji Konkursowej Radosław Preis przy zwycięskiej koronie z Gminy Grodków

Przewodnicząca Komisji Konkursowej Brygida Jakubowicz oraz członkowie komisji ogłaszają wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko

O godzinie 11.30 kolorowy korowód, w skład którego weszły reprezentacje gmin i sołectw z terenu całego powiatu brzeskiego, ruszył spod dworca kolejowego na boisko sportowe. Na miejscu, po prezentacji wszystkich uczestników przemarszu i ustawieniu wieńców dożynkowych, rozpoczęła się msza święta polowa w intencji wszystkich ludzi związanych z pracą agrarną. Odprawiona została ona przez ks. dziekana Stanisława Grzechynkę – proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, ks. Aleksandra Drożdża z Pogorzeli i ks. Czesława Koconia z Wierzbnika.

Po mszy, o godzinie 13.00, przyszedł czas na oficjalne otwarcie Dożynek Gminno-Powiatowych, którego dokonali gospodarze imprezy: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska. Następnie odbyła się ceremonia chleba. Starostowie dożynkowi – Katarzyna Guglas i Jan Hałas z Olszanki – przekazali bochen wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce gospodarzy uroczystości, a ci podzielili się nim z wójtami, burmistrzami i sołtysami, prosząc przy tym o symboliczne przekazanie chleba wszystkim mieszkańcom powiatu.

O godzinie 14.00 rozpoczęły się artystyczne prezentacje poszczególnych gmin, a w międzyczasie komisja w składzie: Tomasz Musielak, Renata Huk, Krystian Ławreniuk, Radosław Preis, Brygida Jakubowicz oraz Małgorzata Stanowska oceniała wieńce i korony żniwne.

O godzinie 16.00 przyszedł czas na moment kulminacyjny dożynek, czyli rozstrzygnięcie konkursów. Jak się okazało, najpiękniejszy wieniec przygotowała gmina Grodków, reprezentowana przez sołectwo Tarnów Grodkowski. Drugie miejsce zajęła gmina Olszanka, reprezentowana przez sołectwo Krzyżowice, a trzecie gmina Skarbimierz, reprezentowana przez Zwanowice. Nagrodę za najładniejsze stoisko dożynkowe otrzymała gmina Skarbimierz (Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Żłobizna „Wilijki”), a za najpiękniej przystrojone gospodarstwo Państwo Zofia i Adam Lum z Pogorzeli. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursach odebrali z rąk Starosty Macieja Stefańskiego i Wójt Anety Rabczewskiej atrakcyjne nagrody.

Po ich wręczeniu, na scenie pojawiły się kolejne zespoły z gmin powiatu brzeskiego, które bawiły coraz liczniejszą publiczność aż do godziny 18.00. Wówczas to, przed tłumami zgromadzonymi na boisku sportowym w Olszance, wystąpił znany i lubiany przez wszystkich kabaret Koń Polski. O 19.30, dla uradowanej publiczności, zaśpiewał zaś Wojciech Gąssowski, autor takich przebojów jak: „Gdzie się podziały tamte prywatki” i „M jak Miłość”. Dożynki zakończyła zabawa przy muzyce zespołu Baj Band.

Krystian Ławreniuk