Komuniści robili wszystko, by ich upodlić i poniżyć. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych miała zostać pogrzebana wraz z nimi samymi. Po latach trzeba przyznać, że częściowo tak właśnie się stało. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Danucie „Ince” Siedzikównie, Hieronimie „Zaporze” Dekutowskim, Zygmuncie „Łupaszce” Szendzielarzu i Józefie „Ogniu” Kurasiu do niedawna prawie nikt nie słyszał. Ci zaś, którzy wiedzieli o ich prawdziwych losach, zmuszani byli przez bardzo długi czas do milczenia.

Dopiero od kilku lat tym wielkim bohaterom przywraca się imiona i nazwiska, wymawia się je głośno, aby chociaż symbolicznie odzyskać ten stracony czas, w którym uznawano ich za zdrajców polskiego narodu.

Swoistego wskrzeszenia zapomnianych bohaterów dokonali w ubiegłym tygodniu uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu. 18 marca, po długich przygotowaniach, w „Nowym Ogólniaku” odbył się konkurs poświęcony Żołnierzom Wyklętym „W hołdzie niezłomnym”.

W formule sprawdzonej już w listopadzie, z udziałem reprezentantów poszczególnych profili z klas I i II, pokazał on jak dobrze ugruntowaną wiedzą dysponują uczniowie tej szkoły. Zwycięstwo odniosła tym razem drużyna reprezentująca klasy matematyczno-fizyczne zdobywając 21 punktów. Drugie miejsce zajęły drużyny humanistów i biologów zdobywając po 14 punktów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dyrektor II LO Dariusz Byczkowski, nauczycielka historii Małgorzata Baranowska oraz mjr Błażej Lenard z 1.BPS. Laureaci odebrali nagrody z rąk fundatora i zarazem gościa honorowego konkursu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. Zwycięska drużyna została ponadto zaproszona na obchody Dnia Weterana.

Wszystko wskazuje na to, że konkursy patriotyczne organizowane w II LO będą się rozwijały i kto wie czy w przyszłości nie staną się one imprezą skupiającą wokół tego tematu uczniów wszystkich brzeskich szkół ponadgimnazjalnych.

K.Ł.