przedstawiciel Horodenki w starostwie

Od kilku dni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Do pomocy humanitarnej atakowanemu narodowi ruszyło wiele państw, wśród których znalazła się również Polska, województwo opolskie i powiat brzeski.  Od 2008 roku współpracujemy z powiatem Horodenka w Ukrainie, W trakcie tych prawie 14 lat wzajemnego partnerstwa jeszcze bardziej zbliżyliśmy się do naszych wschodnich sąsiadów. Nawiązały się przyjaźnie. W tym tragicznym momencie dla Ukrainy zaoferowaliśmy pomoc oferując wsparcie w postaci bezpiecznego schronienia w naszym powiecie dla uchodźców uciekających przed wojną.

Już kilkadziesiąt kobiet wraz z dziećmi przebywa w naszym powiecie, wśród tych uchodźców znalazła się również przedstawicielka starostwa z Horodenki Irena Sawczyn. Dziś na zaproszenie Starosty Powiatu Brzeskiego Jacka Monkiewicza oraz Zarządu Powiatu Brzeskiego uczestniczyła w posiedzeniu zarządu, w trakcie którego ze łzami w oczach opowiadała o trwającej obecnie tragedii w Ukrainie oraz o tym czego doświadczyła przyjeżdżając do Brzegu, jest zaskoczona jak mieszkańcy powiatu brzeskiego zaangażowali się w niesienie pomocy, jak ogromne jest wsparcie wolontariuszy oraz brzeskich organizacji pozarządowych.  Połączyliśmy się również telefonicznie z burmistrzem Horodenki Bogdanem Kobylańskim, który osobiście zrelacjonował nam aktualną sytuację na Ukrainie.