Zimowe utrzymanie drog

Intensywne opady śniegu, czy marznąca mżawka – to problemy wszystkich zarządców dróg. Nie ważne, czy mówimy o gminnych, wojewódzkich, czy krajowych szlakach komunikacyjnych. Wszyscy mamy ten sam problem, lecz nie zawsze takie same możliwości. W przestrzeni publicznej pojawiło się w ostatnim czasie wiele nieprawdziwych informacji dotyczących zimowego utrzymania dróg na terenie naszego powiatu. Jedno jest pewne – wczorajsze ekstremalne warunki pokazały, że z problemem marznącego deszczu nie radzili sobie nawet  zarządcy wojewódzcy, a nawet krajowi.

Nie od dziś wiadomo, że podczas tak trudnych warunków pogodowych zdrowy rozsądek kierowców jest najważniejszy. Pługopiaskarki, czy solarki są elementem wspomagającym bezpieczną komunikację. W przestrzeni publicznej w ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące braku podpisanych umów na zimowe utrzymanie naszych dróg i chodników. Rzeczywiście dwa przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert, ale już 7 grudnia podpisaliśmy umowę z wolnej ręki z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Brzegu. Przez pierwsze dni do dyspozycji była, co prawda tylko jedna pługo-piaskarka, ale dziś na naszych drogach jeżdżą już 3 specjalistyczne auta, a w ekstremalnych warunkach pojawi się czwarty pojazd. Dodatkowo 10 grudnia podpisaliśmy umowę z Zakładem Higieny Komunalnej w Brzegu na zimowe utrzymanie chodników na terenie miasta Brzeg. Tym samym pragniemy podkreślić, że nasze drogi powiatowe są objęte zimowym utrzymaniem, a sprzęt gotowy do pracy. Tak było choćby ostatniej doby, gdzie od godziny 21.00 trwały prace związane ze zwalczaniem gołoledzi.

W kwestii utrzymania chodników warto też dodać, że w wielu przypadkach to zarządcy lub właściciele nieruchomości przylegających bezpośrednio do chodników zobowiązani są do ich utrzymania. Zgodnie z przepisami odśnieżanie, czy posypywanie solą części chodników wzdłuż naszych ulic w Brzegu (tj. ulica Makarskiego, 1-go Maja, Piastowska, Łokietka, Sikorskiego, Wrocławska, Chrobrego, Wyszyńskiego, Małujowicka, Oławska, Kruszyńska, Saperska) należy do właścicieli danych nieruchomości.