W ubiegły wtorek (24 maja) odbyło się wyjazdowe spotkanie Zarządu Powiatu Brzeskiego. Starosta Maciej Stefański, wicestarostowie Ryszard Jończyk i Janusz Gil, członkowie zarządu Jerzy Wrębiak i Andrzej Kostrzewa oraz kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Kowalski zajęli się podczas niego nadzorowaniem realizacji zadania przebudowy infrastruktury drogi powiatowej nr 1518 Wójtowice-Jaszów.

Zadanie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i obejmuje między innymi wykonanie wzmocnienia istniejącej nawierzchni bitumicznej, odcinkowe poszerzenie jezdni i odcinkową przebudowę istniejącej nawierzchni, przebudowę istniejących przepustów drogowych, budowę chodnika wraz ze zjazdami i kanalizacją deszczową, wykonanie zatok autobusowych, renowację rowów, utwardzanie poboczy, ustawienie barier energochłonnych na przepustach i miejscach niebezpiecznych oraz wycinkę kolidującego zadrzewienia. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie około 4,5 mln PLN. Jego zakończenie planowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Podczas wizytacji remontowanej „schetynówki” zarząd starostwa zajął się również wnioskiem burmistrza miasta Grodkowa dotyczącym przyznania środków i wprowadzenia do budżetu powiatu zadania polegającego na przebudowie odcinka około 170 metrów drogi powiatowej w miejscowości Starowice Dolne. Zarząd przychylił się do propozycji komisji ds. oceny dróg powiatowych, aby zrealizować to zadanie wspólnie z burmistrzem Grodkowa dzieląc między siebie koszty na połowę. Wykonanie przebudowy tak niewielkiego odcinka drogi powiatowej umożliwiłoby bowiem krótszy przejazd ze wsi Wojnowiczki poprzez Starowice Dolne, Jędrzejów aż do Grodkowa. Skróciłby również trasę dowozu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jędrzejowie.
Członkowie zarządu zapoznali się również z problemem, z którym od jakiegoś czasu zmagają się mieszkańcy Jędrzejowa. Mur otaczający tamtejszy, barokowy kościół oraz zabytkowy portal przechyliły się w stronę biegnącej wzdłuż nich drogi i zagrażają bezpieczeństwu pieszych oraz kierowców samochodów. Według dotychczasowych planów starostwa wzdłuż kościelnego muru miał powstać nowy chodnik oraz kanalizacja burzowa. Proboszcz jędrzejowskiej parafii poinformował jednak, że istnieje prawdopodobieństwo, iż mur uległby zniszczeniu w czasie zaplanowanych robót. Rozpatrzono kilka wariantów zmian trasy kanalizacji. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na radzie budowy z udziałem projektanta.
Mimo niewielkich problemów, na jakie członkowie Zarządu Powiatu Brzeskiego natknęli się podczas wyjazdowego spotkania, jednogłośnie wyrazili oni zadowolenie z faktu, że przebieg prac przy „schetynówce” jest realizowany zgodnie z harmonogramem.

K.Ł.