Minął rok od momentu katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Szum polityczny i medialny wokół tego wydarzenia trwa, a wśród niego gubi się chyba to, co najważniejsze – cześć i pamięć należna ofiarom katastrofy oraz żal i współczucie skierowane do ich bliskich.

{mosimage}

W ciągu ostatniego roku polskie (i nie tylko polskie) regiony czczą ofiary tej tragedii: budowaniem pomników, nazywaniem ulic i szkół, pamiątkowymi tablicami. Ale ponoć pamięć ludzka jest trwalsza niż pomnik ze spiżu. Społeczeństwo Powiatu Brzeskiego uczciło tę rocznicę mszą świętą celebrowaną przez proboszczówbrzeskich parafii: ks. Proboszcza Zdzisława Pyszkę, ks. Proboszcza Eugeniusza Bojakowskiego, homilię wygłosił o. Krystian Piechaczek ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Klaretynóworaz zupełnie niepowtarzalnym koncertem w Kościele Świętego Mikołaja w wykonaniu Japońskiego Chóru Przyjaźni z Hiroszimy i Osaki oraz Chóru Kameralnego AM z Wrocławia i Orkiestry Kameralnej Camerata. Brzeskie społeczeństwo na koncert zaprosił Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. W organizacji tej doniosłej imprezy ogromny wkład organizacyjny wniósł dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury Adam Bubiłek.

Podniosły nastrój i duchowa atmosfera, skupienie i zaduma sprzyjały temu, co jest najważniejsze – porozumieniu, jedności duchowej i wspólnocie wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Inicjatorem mszy był Komitet powiatowy Prawa i Sprawiedliwości.

Starosta Maciej Stefański zapraszając słuchaczy na koncert „Requiem – Smoleńsk In memoriam” w I rocznicę katastrofy smoleńskiej powiedział: „Dziś brzeżanie uczczą tragiczną rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która wiąże się bezpośrednio w umysłach Polaków ze Zbrodnią Katyńską, ale też będą mogli wysłuchać zupełnie wyjątkowego koncertu, aby rocznica Smoleńska, tak, jak to podkreślają władze kościelne, przebiegała w atmosferze jedności.”
Słowa te wywołały zadumę nie tylko nad losem ofiar katastrofy, ale też poprzez japońskich wykonawców wrócono myślami do ofiar niedawnego trzęsienia ziemi w Japonii. Aby oddać im także hołd, na zakończenie starosta Maciej Stefański wręczył na ręce kompozytora utworu, a jednocześnie dyrygenta, brzeżanina Jana Maślankiewicza – Pogány kosz róż ozdobiony kokardami w kolorach flag, reprezentujących barwy państw wszystkich wykonawców: polskich, japońskich i niemieckich. Koncertu wysłuchali m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Grochowski z zastępcą Bożeną Szczęsną i Zastępcą Burmistrza Brzegu Stanisławem Kowalczykiem oraz Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Janusz Gil. Koncert transmitowała telewizja Trwam.
Brzeg pewnie długo będzie czekał na następne tak znaczące wydarzenie duchowe i kulturalne. Brzeską prapremierę, poprzedzała o jeden dzień premiera wrocławska, na którą już w styczniu wyprzedano wszystkie bilety. Chórom towarzyszyli – Midori Ahmed (sopran) z Japonii i Leo Garda (tenor) z Monachium.
W przededniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II – największego orędownika pokoju, zjednoczenia narodu i zaniechania wszelkich swarów, można śmiało powiedzieć, że wyczuwało się ducha naszego ukochanego Papieża, krążącego w murach kościoła p.w. Świętego Mikołaja.
 
Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę