Coraz częściej słyszy się, że wiele zwyczajów i tradycji z roku na rok niechybnie zanika. Że różne święta i okoliczności dawniej wyglądały zupełnie inaczej i teraz „to już nie to, co kiedyś”. Być może jest w tej tęsknocie za minionym sporo prawdy, ale ostatnia niedziela sierpnia pokazała, że istnieje wciąż święto, które nie zdewaluowało się ani trochę, Święto Plonów – Dożynki.

Obrzęd dożynek związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew. Dopiero z biegiem czasu przekształcił się w święto agrarne. W kolejnych wiekach dożynki trafiły na dworki majątków ziemskich, gdzie urządzano je, jako nagrodę za pracę wykonaną przy żniwach. W tej formie, choć oczywiście nie bez zmian, obrzędy dożynkowe przetrwały aż po dziś dzień.

28 sierpnia uroczystości, które mają na celu dziękczynienie za ukończenie żniw i prac polowych, odbyły się w trzech gminach Powiatu Brzeskiego: Grodkowie, Skarbimierzu i Olszance. Już kilka dni wcześniej, w miejscowościach znajdujących się w granicach tych gmin, trwało duże poruszenie. Reprezentanci wszystkich sołectw dokonywali ostatnich poprawek przy dożynkowych wieńcach, a zespoły artystyczne wykonywały generalne próby. Wszystko po to, aby podczas niedzielnych uroczystości wypaść jak najlepiej, bo dożynki to nie tylko wspólne dziękowanie za żniwa, ale także zdrowa rywalizacja.
W gminie Olszanka gospodarzem dożynek była w tym roku wieś Pogorzela. Uroczystości, podczas których wójt Aneta Rabczewska wraz z mieszkańcami gminy zgodnie z tradycją dziękowała za tegoroczne zbiory, rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji osób związanych z rolnictwem. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz chleb wypieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów. Następnie barwny korowód dożynkowy ruszył główną ulicą wsi na plac, na którym przygotowano rozmaite występy i konkursy.
W Skarbimierzu dożynki zakończyły trwające trzy dni uroczystości związane z XX-leciem gminy. Goście wójta Andrzeja Pulita uczestniczyli najpierw w podniosłej mszy świętej odprawionej w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu – Osiedle, a następnie zostali przez dożynkowych gospodarzy poczęstowani chlebem. Dzieci świetnie bawiły się wśród rozmaitych atrakcji, z których największą była zdecydowanie przejażdżka wielbłądem!
Równie ciekawie przebiegały uroczystości dożynkowe w Grodkowie. Mieszkańcy tej gminy mogli posłuchać zarówno orkiestry dętej z Żelazowej jak i bawić się przy utworach Jennifer Lopez wykonanych przez zespół Michaela oraz przebojach przygotowanym przez gwiazdę imprezy, zespół Szlagier Maszyna. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa z udziałem International Music Band.
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć dostojnych gości. Wraz z rolnikami za tegoroczny plon dziękowali Starostowie Ryszard Jończyk i Janusz Gil, poseł na Sejm RP Stanisław Rakoczy, senator RP Norbert Krajczy, kandydaci na senatorów RP Kazimierz Łukawiecki i Janusz Sanocki oraz kandydat na posła na Sejm RP Dariusz Byczkowski.

Brygida Jakubowicz
Krystian Ławreniuk