Co roku wszyscy mieszkańcy powiatu Kusel z Niemiec z niecierpliwością oczekują Europejskich Targów Chłopskich. Targi te odbywają się co dwa lata w innej miejscowości powiatu, tym razem miały miejsce z Breitenbach. Powiat Brzeski reprezentowali tam tradycyjnie członkinie Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, pracownicy Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ze Stanisławą Grabską – Mędralą, przedstawiciele Rady Powiatu Brzeskiego: Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wrębiak oraz radni: dr Janusz Suzanowicz i Sylwester Łuszczyna, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu: Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Brygida Jakubowicz i inspektor tego wydziału Małgorzata Stanowska – pełniąca na targach rolę tłumacza oraz Józef Głowacki.

Nie zabrakło też wystawców z naszego powiatu, producentów: wyrobów z wikliny, miodów, jabłek, wędlin i rzemiosła artystycznego. Targowych gości częstowano pysznymi słodyczami z brzeskiej „Odry”, bigosem, pierogami i plackami ziemniaczanymi. Stoisko powiatu brzeskiego odwiedziło tysiące zwiedzających, którzy otrzymali materiały promocyjne: ulotki, smycze, odblaski, breloki, długopisy. Niemiecki dzieci cieszyły się z biało-czerwonych polskich flag.

Na targach było reprezentowanych siedem państw, które wystawiły się na 160 stoiskach. Niemcy, Polacy, Włosi, Francuzi, Finowie, Węgrzy, Portugalczycy prezentowali to, co mają najlepszego i najsmaczniejszego: wina, sery, ślimaki, gulasze, wypieki, konfitury, owoce i warzywa oraz rzemiosło artystyczne.
Pierwsze spotkanie delegacji zagranicznych odbyło się w Gemeinde Haus w Breitenbach. Gości przywitał Starosta Powiatu Kusel Winfried Hirschberger oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kusel Volker Schlegel. Władze Kusel podkreśliły rangę imprezy i jej partnerski, jednoczący całą Europę charakter. W czasie targów radny dr Janusz Suzanowicz zwiedził szpital w Kusel, gdzie otrzymał zapewnienie kolejnych darów na rzecz Brzeskiego Centrum Medycznego, będą to łóżka specjalistyczne na oddział intensywnej terapii. Cenne kontakty nawiązał też radny Sylwester Łuszczyna – prywatnie organizator Dnia Ziemniaka w Kobieli, który zaprosił gości targowych na „swoją” przyszłoroczną imprezę. Natomiast Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wrębiak chciałby zaprosić do szkoły, w której jest dyrektorem (Publiczne Gimnazjum nr 4) byłego opolskiego piłkarza Józefa Klose ojca Mirosława Klose.
Wymiana doświadczeń, propagowanie lokalnych przysmaków, poznawanie zwyczajów i kultury regionalnej to główne zadania Europejskich Targów Chłopskich w Kusel, te same cele przyświecają organizatorom Europejskich Targów Chłopskich w Krzyżowicach, a one odbyły się już tydzień po imprezie u „naszych” sąsiadów.
 
                                                                                   Rzecznik Prasowy Starosty
Wydrukuj stronę