Od piątku do niedzieli na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu trwało Święto Powiatu Brzeskiego, które przyciągnęło na dziedziniec „Śląskiego Wawelu” tłumy mieszkańców Brzegu i okolic.
Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Brzegu, Muzeum Piastów Śląskich i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – przygotowali bardzo bogaty i zróżnicowany program.
Pierwszy dzień poświęcony był głównie najmłodszym uczestnikom imprezy, którzy mogli bawić się z animatorami i korzystać z dmuchanych zamków oraz innych atrakcji. Dzieci prezentowały też swoje artystyczne umiejętności na scenie, a wśród publiczności przelatywała grupa dziecięcych motyli. Na Czarny Ląd zabrał publiczność zespół Foliba specjalizujący się w muzyce afrykańskiej, a do słonecznej Italii można było przenieść się dzięki muzyce włosko-polskiego zespołu Trio Boffelli.
Drugi dzień Święta Powiatu Brzeskiego rozpoczął się od Turnieju Gmin, które jak co roku rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach. W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się Gmina Lubsza, która wyprzedziła Gminę Lewin Brzeski i Gminę Brzeg. W kategorii najpiękniejsze stoisko wygrała Lubsza, w kategorii artystyczna wizytówka gminy wygrał Lewin Brzeski, najlepsze logo Święta Powiatu Brzeskiego przygotowała Gmina Lewin Brzeski, najlepszy hymn powiatu zaprezentowała Gmina Brzeg, Miss Powiatu została Donata Przybysz – Księżna Księstwa Brzeskiego, a Misterem Mateusz Zapotoczny z Gminy Brzeg.
W sobotnie popołudnie na scenie zaprezentowały się Młodzieżowe Talenty Powiatu Brzeskiego: Krzysztof Kołodziejczyk, Damian Lis oraz akordeonista Grzegorz Kuryła, któremu towarzyszył zwycięzca programu „Mam Talent” Lukas Gogol. Na Grzegorza czekała tego dnia miła niespodzianka. Brzescy mecenasi kultury wraz ze starostą przekazali mu bowiem czek na wysokiej klasy akordeon, którego tak brakowało brzeskiemu muzykowi.
Uczestnicy Święta Powiatu Brzeskiego mogli również obejrzeć turniej rycerski i zapoznać się ze średniowiecznymi zwyczajami. Sobotni wieczór zakończył wspaniały występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Leśnicy. Ponad 60 muzyków, z których najmłodszy miał zaledwie 9 lat, porwało brzeską publiczność do wspólnej zabawy.
W sobotę można było również uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu Zamku Piastów Śląskich. Ostatni uczestnicy imprezy opuścili mury „Śląskiego Wawelu” dopiero o północy.
W niedzielę na zamkowym dziedzińcu zaprezentowały się organizacje pozarządowe z terenu powiatu brzeskiego, w tym stowarzyszenia działające w Powiatowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
Po godzinie 15.00 młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowała program artystyczny, na który złożyły się występy wokalne i taneczne oraz scenki kabaretowe.
Tegoroczne Święto Powiatu Brzeskiego zbiegło się z 10. rocznicą podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Powiatem Brzeskim a Powiatem Horodenka z Ukrainy. Goście zza wschodniej granicy tym razem do Polski przyjechali ze swoim zespołem muzycznym, którego występ uświetnił ten okrągły jubileusz. Wśród uczestników święta nie zabrakło również delegacji z innego partnerskiego powiatu – Powiatu Sławieńskiego.
Wielkim finałem imprezy był występ niezwykle energetycznego zespołu Dziubek Band. Trąbki, puzony i saksofony, wspierane przez gitary oraz dwa rewelacyjne żeńskie głosy, były doskonałym podsumowaniem trzydniowego święta.