Skąpany w słońcu ogromny plac, piękna zieleń i majestatyczny Pałac w Łosiowie to arena tegorocznego Święta Powiatu Brzeskiego połączonego z Europejskimi Targami Innowacji i  Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, które odbyły się w dniach 28 i 29.06. br.

 

Każdego z gości witali z otwartymi ramionami tegoroczni gospodarze: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Dyrektor  Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Henryk Zamojski. Goście imprezy mogli wybierać: atrakcje związane z Turniejem Gmin  Powiatu Brzeskiego, degustacje produktów regionalnych, konkursy i zabawy dla dzieci, wspaniałe koncerty: O! Polskiego Ekspress Bandu, Diany John, „Dream of Jamaica”, „Modrzewiaków”, i zespołu „KARYJAN”. Goście obejrzeli też wystawę na najbardziej zadbany motocykl. A to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy.

 

W Święcie Powiatu Brzeskiego uczestniczyli goście zagraniczni z Kusel (Niemcy), Horodenki (Ukraina) oraz (na zaproszenie dyr. Henryka Zamojskiego) młodzież i ich opiekunowie ze Stanów Zjednoczonych.

 

Łosiów odwiedzili również: Poseł na Sejm RP Janina Okrągły, Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Wicestarostowie Powiatu Brzeskiego: Ryszard Jończyk oraz Janusz Gil, Członkowie Zarządu Powiatu Brzeskiego Andrzej Kostrzewa i Jerzy Wrębiak oraz wójtowie i burmistrzowie: Aneta Rabczewska, Artur Kotara, Marek Antoniewicz, Bogusław Gąsiorowski i Andrzej Pulit. W Święcie Powiatu Brzeskiego uczestniczyli również Radni Powiatu Brzeskiego.

 

W Turnieju Gmin komisja w składzie: Radosław Preis (przewodniczący), Renata Huk, Wojciech Komarzyński i Volker Schlegel wyłoniła następujących zwycięzców:

 

Najlepszą Gminą Powiatu Brzeskiego została Gmina Lewin Brzeski, kolejne miejsca zajęły Gmina Lubsza i  Gmina Olszanka. Wyróżnienie otrzymała Gmina Grodków i Gmina Skarbimierz.

 

Poszczególne konkurencje Turnieju Gmin wygrały:

 

Gmina Skarbimierz (sołectwo Żłobizna Stowarzyszenie „Wilijki”) za Najpiękniejsze Stoisko Wystawowe,

 

prezentację – Najbardziej Znanej Postaci Gminy wygrała Gmina Lubsza, Najładniejszy Wianek Świętojański zrobiły panie z Gminy Lewin Brzeski. Najatrakcyjniejszy występ w ramach Artystycznej Wizytówki Gminy zaprezentował również Lewin Brzeski.

 

W konkursie – Najbardziej Zadbany Motocykl – I miejsce zdobył Zygmunt Duchowski z Brzegu (Junak M – 10 – 1960 rok), II miejsce Piotr Baszak ze Śmiechowic, a III miejsce Roman Zdrzewielski z Brzegu.

 

29 czerwca w ramach Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiosrstwa an Obszarach Wiejskich odbył się konkurs „ Najbardziej oryginalna potrawa wegetariańska”.  Laureatkami konkursu zostały w kolejności: Danuta Majewska z Lubicza, Agata Gadecka ze Żłobizny oraz Agnieszka Dorosińska z Łosiowa.

 

Najładniejszym Stoiskiem Targowym zostało stoisko firmy Viessmann, a konkurs strachów na wróble z postaciami piłkarzy świata wygrali:  Klub 4H z Dobieszowic (za postać Cristiano Ronaldo), II miejsce – Klub 4H w Łosiowie – Łosiowiacy, III miejsce – Klub 4H przy TPK „Promyczek” z Krzyżowic. Nagrody w konkursach wręczali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Dyrektor OODR Henryk Zamojski oraz Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu.

 

W drugim dniu targów odbyło sie uroczyste podsumowanie XXI edycji konkursu AgroLiga 2014. Tytuł Mistrza AgroLigi w kategorii Najlepszy Rolnik Indywidualny zdobyło gospodarstwo rolne Ewy i Sebastiana Stachelek, a tytuł Mistrza AgroLigi 2014 w kategorii firm zdobyła firma TOP Farms z Głubczyc. Wśród laureatów nie zabrakło akcentu z terenu powiatu brzeskiego, gdyż II miejsce w kategorii Rolnik Indywidualny zajęli Państwo Anna i Hubert Furs z Grodkowa, właściciele gospodarstwa szkółkarskiego roślin ozdobnych, którzy otrzymali liczne trofea, listy gratulacyjne i nagrody m.in. od Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza.

 

Goście z Ukrainy ( wśród których większość to rolnicy indywidualni ) na czele ze Starostą Powiatu Horodenka Bogdanem Kobylańskim oprócz uczestnictwa w Święcie Powiatu Brzeskiego zwiedzili przedsiębiorstwo Agropol z Łosiowa i zapoznali się z funkcjonowaniem gospodarstw rolniczych na terenie Gminy Lewin Brzeski. Gminę prezentował gościom z Horodenki Burmistrz Gminy Lewin Brzeski Artur Kotara oraz Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Andrzej Kostrzewa.

 

Realizacja tak bogatego programu, z udziałem licznych delegacji z zagranicy była możliwa tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i pracowników Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Współorganizatorzy czyli Starostwo Powiatowe w Brzegu składają wyrazy ogromnych podziękowań na ręce dyrektora Henryka Zamojskiego oraz jego pracowników:  Stanisławy Mędrali – Grabskiej, Renaty Huk, Joanny Palij, Moniki Szczypior i Tomasza Musielaka, za pomoc w organizacji imprezy, doskonałą atmosferę i szczególną opiekę nad gośćmi z Niemiec i Ukrainy.

 

Brygida Jakubowicz

 

 

 

{mosimage}

{mosimage}

Wydrukuj stronę