22 lipca w powiecie brzeskim obchodzono Święto Policji. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.00 mszą świętą w intencji wszystkich funkcjonariuszy, celebrowaną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ksiądz kapelan Bolesław Robaczek mówił podczas niej, że bycie policjantem to niełatwe zadanie i zarazem misja wymagająca poświęcenia i oddania drugiemu człowiekowi oraz, że jest to jeden z tych zawodów, w którym największą rolę odgrywa powołanie. O nie i o bezpieczną służbę modlili się wspólnie wszyscy zebrani w brzeskim kościele.

 

Oficjalna część Święta Policji odbyła się tradycyjnie w Zamku Piastów Śląskich, gdzie na uroczystej akademii Komendant Powiatowy Policji Sławomir Michalski oraz Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wręczyli wyróżnionym policjantom odznaczenia, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne i stanowiska służbowe, a także nagrody rzeczowe.

Data 24 lipca (w ten dzień przypada dokładnie Święto Policji) nie jest przypadkowa. Jest to zarazem rocznica powołania polskiej Policji Państwowej. Od momentu powstania w 1919 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej ta umundurowana organizacja pełniła funkcje porządkowe oraz antykryminalne na terenie całego kraju.
Święto Policji jest dobrym momentem na to, aby skierować do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników policji słowa najwyższego uznania oraz podziękowania za rzetelną i ofiarną służbę oraz za realizowanie powierzonych im obowiązków nierzadko z narażeniem zdrowia, a nawet życia.
K.Ł.
Wydrukuj stronę