W miniony czwartek odbyły się obchody Święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez księdza kapelana Kazimierza Krużela w kościele p.w. Świętego Mikołaja w Brzegu. Po nabożeństwie saperzy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Brzegu przenieśli się pod ratusz, gdzie trwała dalsza część uroczystości.
Wśród przyjaciół i sympatyków brzeskich saperów, którzy przybyli na czwartkowe święto, obecni byli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, w osobach etatowego członka Zarządu Powiatu Brzeskiego Janusza Gila i Wiceburmistrza Brzegu Stanisława Kowalczyka. Na uroczystość przybyli również: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, byli dowódcy 1. Brzeskiej Brygady Saperów oraz komendanci, dowódcy i szefowie jednostek i instytucji wojskowych znajdujących się na terenie województwa opolskiego. Jak każdego roku, w tym szczególnym dla brzeskich saperów dniu, nie zabrakło także przedstawicieli pozostałych służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich i społecznych oraz instytucji cywilnych powiatu, sympatyzujących z żołnierzami pułku.
Dowódca pułku płk Jan Pajestka, po przywitaniu wszystkich zebranych gości, w ciepłych i serdecznych słowach podziękował swoim podwładnym za całoroczny trud i wysiłek włożony w realizację zadań służbowych. Podczas uroczystości odczytane zostały także rozkazy i decyzje przełożonych wyróżniające żołnierzy i pracowników pułku za całoroczny trud i wysiłek włożonych w realizację zadań służbowych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Oficjalną część Święta 1. Pułku Saperów zakończyła defilada. Po niej żołnierze wraz z gośćmi przenieśli się do ośrodka popularnie nazywanego „Florydą”, gdzie trwała dalsza część uroczystości.
Historia 1 Pułku Saperów sięga roku 1944, kiedy to 1 kwietnia 1944 roku w miejscowości Lebiedino na terenie byłego ZSRR sformowano 1 Inżynieryjną Brygadę Saperów. 9 maja 1944 odbyło się uroczyste wręczenie broni pododdziałom. Aż do lipca 1944 roku brygada odbywała intensywne szkolenie, aby 15 lipca otrzymać pierwsze zadanie bojowe – zabezpieczenie przegrupowania czołgów w rejon koncentracji 1 i 3 Dywizji Piechoty. 2 sierpnia brygada otrzymała zadanie zabezpieczenia forsowania rzeki Wisły w rejonie Puław przez 1 i 2 Dywizję Piechoty, w tym celu zbudowano trzy przeprawy promowo-pontonowe. Podczas wykonywania tych zadań w bliskim kontakcie z nieprzyjacielem brygada poniosła pierwsze straty. Na znak pamięci dzień 2 sierpnia ustanowiono świętem 1 Brygady Saperów. Tradycję tą kontynuuje 1 Brzeski Pułk Saperów.
Wydrukuj stronę