Myśliborzyce, Błota, Przylesie oraz Przecza – to miejsca, w których pojawią się już niebawem nowe inwestycje. Władze Powiatu Brzeskiego przy współpracy z Lubszą, Olszanką oraz Lewinem Brzeskim chcą kontynuować wcześniej rozpoczęte zadania. Nowe chodniki pojawią się zatem w tych kilku miejscowościach, a wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ale to nie koniec współpracy z lokalnym samorządem. Do końca roku starostwo przygotuje większość dokumentacji na przebudowy dróg powiatowych. Każda z gmin wskaże, który fragment zmodernizować.

– Do końca grudnia dokończymy brakujący odcinek chodnika w Myśliborzycach i będziemy kontynuować budowę drogi dla pieszych w miejscowości Błota. Kosztami dzielimy się pół na pół razem z gminą Lubsza – wylicza starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Podobna inwestycja, z tymże w przyszłym roku pojawi się w Przylesiu w gminie Olszanka, gdzie wybudujemy chodnik do tamtejszego centrum sportowego. Mieszkańcy Przeczy również zyskają nowy, długi odcinek drogi dla pieszych. To zadanie zrealizujemy we współpracy z Lewinem Brzeskim.

Powiat chce również przygotować się do przyszłorocznych naborów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do końca roku mają powstać dokumentacje projektowe na modernizacje tras w regionie będących pod zarządem starostwa. Każdy z gmin ma podać najpilniejsze odcinki wymagające remontów.

– Takie są ustalenia Zarządu – dodaje Monkiewicz. – Chcemy, aby z każdej gminy przygotować po jednym projekcie i w przyszłym roku złożyć wnioski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Taka dokumentacja jest ważna trzy lata, więc jeśli nie uda się za pierwszym razem, to będziemy gotowi do kolejnych naborów. Czekamy też na rozstrzygnięcia, co dalej z mostem w Lewinie Brzeskim, tuż obok Nysy Kłodzkiej. Po prostu chcemy być gotowi. Nie ma nic gorszego, jak brak stosownej dokumentacji, gdy rozpoczyna się proces składania wniosków o dotacje. Wszystkie te inwestycje drogowe również będziemy realizować przy współpracy z naszymi samorządami.

Nabór wniosków w ramach FDS zaplanowano w przyszłym roku. Wartość planowanych wszystkich inwestycji może wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych.