Sytuacja hydrologiczna w powiecie brzeskim się ustabilizowała. Najważniejsze rzeki nadal utrzymują wysokie stany, ale jesteśmy po przejściu dwóch fal wezbraniowych – na Nysie Kłodzkiej oraz Odrze. Dziś w naszym regionie najgorsza sytuacja nadal jest w samym Lewinie Brzeskim. Jak poinformowali strażacy, na chwilę obecną niemal cała woda została wypompowana. Do miasta wrócił gaz, a energię elektryczną odzyskało 70% domostw. Na miejscu wciąż pracuje ponad 120 strażaków oraz kilka grup wojskowych „terytorialsów” Trwa tam wielkie sprzątanie. Woda pompowana jest także z Wronowa, tam mieszkańcy do dyspozycji mają ponad 40 druhów.

Ponadto ustabilizowała się sytuacja na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Strażacy jednak prewencyjnie patrolują wszystkie wały dwa razy dziennie.

Spotkanie sztabu rozpoczęło się od raportu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Andrzej Serwatka podkreślił, że kontrole budynków trwają od piątku. W drodze jest ponad 20 inspektorów z całej Polski, którzy będą docierać na wszystkie zalane tereny. Najwięcej pracy będzie w Lewinie Brzeskim.

Kolejnym ważnym tematem posiedzenia była kwestia szczepień przeciwko tężcowi. Jak poinformował sanepid – w Grodkowie, Brzegu oraz Łosiowie zostały uruchomione punkty. Szczepieniom powinny poddać się osoby, które miały kontakt z wodą powodziową. Więcej na: https://www.gov.pl/web/psse-brzeg

Przedstawiciele wojska poinformowali z kolei, że ruszyła operacja „Feniks”, czyli armii w odbudowie infrastruktury na terenach objętych powodzią. Dotyczy to województwa opolskiego i dolnośląskiego. Do brzeskiego garnizonu przyjedzie dwa tysiące żołnierzy z całej Polski. Będą tutaj stacjonować kilka miesięcy. Nasza jednostka będzie tzw. „punktem wypadowym”. Żołnierze będą operować w takich miastach, jak Kłodzko, Lądek Zdrój, Głuchołazy, Nysa, a także Lewin Brzeskim. Do dyspozycji będą wojska inżynieryjne, logistyczne oraz chemiczne. Ci ostatni rozpoczną pracę jako pierwsi. Na terenach zalanych będą odkażać zarówno budynki, jak i tereny na zewnątrz. Czekamy na dokładny komunikat w tej sprawie ze strony samego wojska.

Na koniec posiedzenia raport złożyła policja. Komendant Michał Karoński podsumowując działania funkcjonariuszy, podkreślił, że na terenie powiatu, a szczególnie na terenach dotkniętych powodzią było bezpiecznie. Odnotowano tylko jeden incydent z tzw. szabrownikami. Ponadto do dyspozycji mieszkańców gminy Lewin Brzeski były dostępne tzw. komisariaty mobilne.