Od 27 do 30 marca gościć będzie w Polsce delegacja z Nadrenii-Palatynatu, która przybyła z wizytą do województwa opolskiego na zaproszenie Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka. Niemiecką delegację tworzą: Thomas Linnertz – Prezydent Dyrekcji Nadzoru i Usług Nadrenii-Palatynatu, Bettine Münch-Rosethal – koordynator współpracy w obszarze oświaty z krajami Europy Środkowej i Wschodniej oraz Heiko Stahl – referent Ministerstwa Oświaty Nadrenii-Palatynatu odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe szkół.

Nadrenia-Palatynat to kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech, w którego skład wchodzi m.in. powiat Kusel, będący partnerem powiatu brzeskiego. Współpraca pomiędzy nimi trwa nieprzerwanie od siedemnastu lat i przyniosła wiele efektów. Władze Kusel niejednokrotnie wspierały brzeski szpital i domy pomocy społecznej. Współpraca doskonale układa się również na polu kulturalnym i społecznym. Najowocniej działa jednak szkolna wymiana młodzieży, dzięki której tworzą się przyjaźnie i przełamują stereotypy.

Właśnie temat wymiany młodzieży był najczęściej poruszany podczas poniedziałkowego spotkania gości z Nadrenii-Palatynatu ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim, które odbyło się na Zamku Piastów Śląskich. Omówione zostały ponadto plany współpracy w obszarze oświaty, a zbliżająca się reforma szkolnictwa była okazją do wymienienia doświadczeń dotyczących funkcjonowania szkół ponadgimnazjalnych. Po spotkaniu przedstawiciele niemieckiej delegacji mieli okazję zwiedzić „Śląski Wawel”, po którym oprowadził ich dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Paweł Kozerski.

Podczas czterodniowej wizyty goście z Nadrenii-Palatynatu odwiedzą ponadto Wrocław, Opole oraz Łambinowice i spotkają się m.in. z Wojewodą Opolskim Adrianem Czubakiem oraz Marszałkiem Województwa Opolskiego Andrzejem Bułą.

Wydrukuj stronę