Od 10 do 13 lipca województwo opolskie było światową stolica języka polskiego. Stało się tak za sprawą V Kongresu Polonistyki Zagranicznej. Spotkanie przyciągnęło na Opolszczyznę 250 naukowców z 33 krajów. W programie kongresu zaplanowano prawie 20 paneli dyskusyjnych i około 180 referatów.
Pierwszy dzień kongresu jego uczestnicy spędzili w murach Zamku Piastów Śląskich. Polonistów przybyłych z różnych zakątków świata najpierw, jeszcze na dziedzińcu Śląskiego Wawelu, powitał dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, a następnie, już w Sali Książęcej, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczynski.
Głównym punktem pierwszego dnia kongresu było wręczenie tytułów doktorów Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego dwóm zagranicznym polonistom. Otrzymali je: Niemiec Rolf Fieguth (uczony posiadający ogromne zasługi w dziedzinie badań nad literaturą polską, przekładach oraz działaniach organizacyjnych i dydaktycznych), a także jego uczeń, Koreańczyk Cheong Byung Kwon (największy popularyzator języka i kultury polskiej w Korei Południowej, twórca słownika polsko-koreańskiego, tłumacz wielu wybitnych polskich dzieł, w tym "Pana Tadeusza").
Podczas uroczystości wręczono również, przyznawaną przez ministra kultury, Nagrodę im. Jana Kochanowskiego, która powędrowała w ręce moskiewskiego polonisty Aleksandra Lipatowa.
Po pierwszym dniu kongresu, który posiadał iście świąteczny charakter, poloniści ruszyli do Opola. Tam w salach Uniwersytetu Opolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Miejskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli w licznych wykładach i panelach. Dyskusje poświęcone były roli języka polskiego na świecie, problemom jakie niosą ze sobą przekłady wybitnych polskich dzieł oraz nowej podstawie do nauczania języka polskiego za granicą.
Wydrukuj stronę