Mitsui High-tec z Japonii zainwestuje na terenie dawnego lotniska w Skarbimierzu. Dziś uroczyście wbudowano kamień węgielny pod nową fabrykę. Nowoczesna hala ma być gotowa już za 12 miesięcy, a docelowo zatrudnienie znajdzie setka pracowników. Mitsui High-tec jest potentatem w branży samochodowej w kwestii produkcji komponentów do silników hybrydowych. To pierwszy azjatycki inwestor w powiecie, który może zachęcić kolejne firmy z tej części świata do ulokowania następnych fabryk w Skarbimierzu.

– W Japonii jesteśmy potentatem w eko-technologii dla branży motoryzacyjnej. Chcielibyśmy osiągnąć również tak wysokie wyniki w Europie – mówi Yasunari Mitsui, prezes japońskiej firmy. – To nasza pierwsza fabryka w Polsce, a także na Starym Kontynencie. Wybraliśmy Skarbimierz m.in. ze względu na rewelacyjne rozwiązania komunikacyjne. Na początku zatrudnimy 30 pracowników, ale docelowo ma być ich setka. Nasza fabryka będzie gotowa za 12 miesięcy.

Obecny na uroczystościach Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego podkreślił, że to ważny dzień dla naszego regionu.

– To pierwszy azjatycki inwestor w naszym powiecie i to jest kluczowe. Tym bardziej, że w ślad za Mitsui mogą przyjść kolejne znane japońskie marki –  dodaje Monkiewicz.

Strefa przemysłowa w Skarbimierzu od lat rozwija się prężnie. Zdaniem przedstawicieli Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej, pojawienie się takiej firmy może lokalny przemysł przenieść na kolejny etap rozwoju.

– W powiecie jest dobry klimat do inwestycji  i to procentuje – zauważa Maciej Badora, prezes WSSE „Invest Park”. – Dlatego takie firmy, jak Mitsui High-tec decydują się na lokowanie w tej części Opolszczyzny swoich fabryk, a jeśli ma być to pierwsza hala w Europie, to tym bardziej mamy powody do zadowolenia.

Dodajmy, że dzisiejsze uroczystości były zorganizowane zgodnie z japońską tradycją. Zaproszeni goście wzięli udział m.in. w rytualnym oczyszczeniu placu budowy.

Prace rozpoczną się jeszcze w marcu. Fabryka początkowo będzie mieć powierzchnię 9,500 mkw, ale inwestor już teraz zapowiada, że rozbuduje ją do 22,500 mkw.