Być gościem dyrektora Henryka Zamojskiego z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego to zawsze duża przyjemność, dobra zabawa, ale też nauka i edukacja.

Wszystkie te elementy tradycyjnie spełnił Dzień Otwartych Drzwi. Każdy odwiedzający 23.06.2013 r. Łosiów znalazł coś dla siebie. Rolnicy uczestniczyli w Warsztatach Polowych, społeczeństwo Brzegu i okolic doskonale bawiło się w czasie zorganizowanego przez Dział Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki pod kierownictwem Renaty Wojas IX Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego oraz Starosty Powiatu Brzeskiego. Bardziej lub mniej głodni goście mogli degustować potrawy kresowe przygotowane w ramach konkursu kulinarnego Na Najlepszą Potrawę Kresową. Specjalnym gościem imprezy był tenor Przemysław Radziszewski (uczestnik programu MUST BE THE MUSIC ).

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń Otwartych Drzwi była XX jubileuszowa edycja konkursu „AgroLiga 2013” na Najlepsze Gospodarstwo Rolne i Firmę Przetwórstwa Rolno – Spożywczego lub Firmę Usługową Województwa Opolskiego. Honorowymi gośćmi   dyrektora Henryka Zamojskiego na AgroLidze byli m.in.: posłowie na Sejm RP – Andrzej Buła i Rajmund Miller, Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk oraz prezesi i dyrektorzy agencji związanych z rolnictwem, a także wójtowie i burmistrzowie gmin wyróżnionych w AgroLidze.

 

Komisja konkursowa w składzie Krzysztof Wróbel, Joanna Palij i Elżbieta Fąferko po sprawdzeniu danych dotyczących produkcji oraz lustracji gospodarstw i firm przyznała w kategorii rolnej I miejsce i tytuł Mistrza „AgroLigi 2013”  Monice i Marcinowi Chrząszcz  z Mionowa, II miejsce – Renacie i Wiesławowi Kowalczyk z Bukowia, III miejsce ex aequo Grażynie i Danielowi Schmidtko z Kędzierzyna – Koźla i Barbarze i Krzysztofowi Sanetra z Kórnicy.

 

Wyróżnienia otrzymali Joanna i Arkadiusz Malejka, Urszula i Joachim Kupny, Joanna i Jarosław Stopyra, Teresa i Jacek Tacica, Rafał Kolanus oraz Ewelina i Krystian Warowy. Państwo Warowy to jedyni gospodarze z powiatu brzeskiego (Młodoszowice, gmina Grodków) wyróżnieni w konkursie AgroLiga. Otrzymali oni z rąk wicestarosty Ryszarda Jończyka puchar oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego.

 

W kategorii Firmy tytuł Mistrza „AgroLigi 2013” otrzymała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie, II miejsce zajęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wilamowa, a dwa równorzędne III miejsca Piekarnia H.B. Kała z Suchej i Pracownia Cukiernicza „JKM Górka” s.c. z Prudnika. Konkurs uświetnił swoim występem zespół „Inwencja” z Klubu Wojskowego, który jak zwykle wzbudził dużo pozytywnych emocji i uznanie publiczności.

 

Na zakończenie AgroLigi Henryk Zamojski wręczył opiekunowi „Inwencji” Janie Koronkiewicz olbrzymi kosz kwiatów wraz z podziękowaniami za piękny występ. Wykład okolicznościowy dotyczący „Ochrony środowiska – wyzwania XXI wieku” wygłosiła Czesława Rosik – Dulewska z Uniwersytetu Opolskiego.

 

Coraz większym odzewem cieszy się też Przegląd Piosenki Kresowej. W tym roku uczestniczyło w nim 30 zespołów, w których wystąpiło 500 osób. Jury w składzie: Grażyna Kotecka, Krystian Czech i Piotr Wiecha  przyznało następujące miejsca: I miejsce Chór „Echo Kresów” z Kędzierzyna – Koźla, II miejsce „Viva la Musica” ze Strzelec Opolskich, III miejsce Chórek przy PSP w Borkach Wielkich. Wyróżnienia otrzymały „Bożenki” z Michałowic, „Leśne Echo” z Lubszy oraz „Łośki” z Łosiowa. Gościem festiwalu byli m.in. Wicemarszałek Województwa Opolskiego Barbara Kamińska oraz dyrektor Departamentu Kultury UM Janusz Wójcik. W konkursie Na Najlepszą Potrawę Kresową I miejsce zajęła Janina Hołówka, II miejsce Teresa Ciesiołkiewicz ex aequo z Towarzystwem Przyjaciół Krzyżowic, laureatami III miejsca zostało Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kopice ex aequo z Danutą Pyrdą.

 

Dzień Otwartych Drzwi dostarczył wielu wrażeń. Ponieważ gości on na stałe w kalendarium imprez Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie więc zapraszamy już za rok, a organizatorom gratulujemy perfekcyjnego przygotowania tej masowej imprezy.

 

 

 

 

 

                                                                                                          Brygida Jakubowicz

 

 
Wydrukuj stronę