Uroczyste nabożeństwo w asyście pocztów sztandarowych, a także Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 1. Brzeskiego Pułku Saperów pod pomnikiem mjr. Sucharskiego – tak wyglądały dziś (01.09) obchody 81. rocznicy napaści na Polskę przez hitlerowskie Niemcy. W tym szczególnym dniu oddaliśmy także hołd wszystkim weteranom walk o niepodległość kraju.

Obchody rozpoczęły się od okolicznościowej mszy w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. Następnie kompania honorowa z uwagi na trudne warunki atmosferyczne została przewieziona pod obelisk ku czci mjr. Sucharskiego. Tam wspominano dowódców, żołnierzy, a także cywilów, którzy dzielnie stawili czoła wojskom niemieckim.

– Wojna obronna 1939 roku skończyła się szybko. Miażdżona w kleszczach totalitaryzmu Hitlera i Stalina, Polska dała jednak jako pierwsza zbrojny opór najeźdźcom – mówił do zgromadzonych starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Ta wojna miała swoich bohaterów – mjr. Henryka „Hubala” Dobrzańskiego, prezydenta broniącej Warszawy Stefana Starzyńskiego, obrońcę Westerplatte mjr. Henryka Sucharskiego, a także wielu innych, często bezimiennych, którzy walczyli we wrześniu, a także na innych frontach podczas II wojny światowej.

W trakcie uroczystości hołd poległym żołnierzom oddał także m.in. Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, gość honorowy dzisiejszych obchodów 81.rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Pamięci, a żołnierze wystrzelili salwę honorową. Na koniec uroczystości pod pomnikiem delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów. Obchody zorganizowano w reżimie sanitarnym, większość zgromadzonych miała zasłonięte usta i nos.

Władze Powiatu oprócz starosty Jacka Monkiewicza reprezentowali również Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego oraz Janusz Jakubów, przewodniczący rady.