Masahiko Takei z Mitsui High-tec Europe i starosta brzeski Jacek Monkiewicz

Powiat brzeski w ubiegłym roku zyskał nowego inwestora. Na byłym poradzieckim lotnisku swoja fabrykę ulokowała japońska firma Mitsui High-tec, specjalizująca się w produkcji podzespołów do silników hybrydowych. Pierwsza grupa pracowników została już przeszkolona, a masowa produkcja ma ruszyć w marcu przyszłego roku. Ze względu na sytuację epidemiczną, japoński inwestor zrezygnował z oficjalnego i hucznego otwarcia fabryki. Dziś przedstawiciele Mitsui High-tec spotkali się z brzeskim starostą.

– Nasza fabryka powstała na czas, a wszelkich obiorów dokonaliśmy w marcu – podkreśla Masahiko Takei, prezes Mitsui High-tec Europe. – Masowa produkcja ruszy w marcu 2021 i na razie skupiamy się na współpracy z japońskimi firmami motoryzacyjnymi, ale jesteśmy również otwarci na rynek Europejski. Przed pandemią COVID-19 udało nam się właśnie w Japonii przeszkolić pierwszą grupę pracowników. Na razie ruszymy z jedną linią produkcyjną, ale docelowo ma być ich 3. Na razie fabryka zatrudniać będzie 30 osób, w przyszłym roku zwiększymy do 60, a później nawet do 200 osób.

– Warto podkreślić, że spośród pierwszych 30 pracowników zatrudnionych w Mitsui High-tec, zdecydowaną większość stanowią mieszkańcy powiatu brzeskiego. Ponadto fabryka japońskiego inwestora będzie najbardziej rozwiniętym tego typu obiektem w strefie w Skarbimierzu. To także pierwsza hala produkcyjna Mitsui w Europie – dodaje na koniec starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Fabryka początkowo będzie mieć powierzchnię 9,500 mkw, ale inwestor już teraz zapowiada, że rozbuduje ją do 22,500 mkw.