Kombatant, jeden z ostatnich żyjących więźniów stalagu, a także ceniony artysta rzeźbiarz – porucznik Jarosław Furgała z Brzegu obchodzi dziś setne urodziny. Z tej okazji zasłużonego jubilata odznaczono okolicznościowym medalem przyznanym przez Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Por. Furgałę odznaczył dziś marszałek województwa Roman Kolek. W imieniu starosty Jacka Monkiewicza okolicznościowy list gratulacyjny wręczyła Monika Jurek, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego. Kombatancka Odznaka Jubileuszowa „Polska Niepodległa 1918-2018” to jedno z wielu wyróżnień i odznaczeń, które w swoim długim życiu otrzymał brzeżanin. Jubilat w swojej kolekcji ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Kultury Narodowej, a także srebrny medal Gloria Artis.

Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu wojsk radzieckich na terytorium Polski, Jarosław Furgała został wcielony do Armii Czerwonej. Najpierw trafił nad granicę z Mandżurią, następnie na front w rejonie Leningradu. W 1942 został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej. W obozach jenieckich przebywał do 1945.

Twórczością artystyczną zasłużony jubilat zajmował się od roku 1966. Główną jego domeną było rzeźbiarstwo, ale w jego dorobku jest także sporo prac malarskich. Rzeźbił w drewnie. W twórczości Furgały prym wiodła głównie tematyka sakralna oraz ludowa. Jego prace do dziś znajdują się w muzeach polskich i zagranicznych, jak również w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich.

 

Jarosław Furgała dwukrotnie spotkał się z Janem Pawłem II: w 1997 w Ludźmierzu, gdzie podarował mu figurkę Chrystusa Frasobliwego oraz w Watykanie, w 2002, gdzie wręczył papieżowi Anioła Betlejemskiego. Artysta jest bohaterem filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Różyckiego pt. Jarosława Furgały modlitwa w drewnie (1986).

 

 

 

Wydrukuj stronę