I LO W BRZEGI I ZSE W BRZEGU Z WIZYTĄ W ECKERNFÖRDE

Międzynarodowa wymiana, w której uczestniczą: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu i Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu ze szkołą niemiecką Jungmannschule w Eckernförde, ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Eckernförde to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granicy z Danią.
Jak co roku, realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I LO w Brzegu i ZSE w Brzegu oraz dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
W dniach od 6 do 13 czerwca 2017 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wymianie uczniowskiej z Jungmannschule w Eckernförde. Naszymi polskimi opiekunami podczas wyjazdu były Pani Anna Karbowska – nauczyciel j. angielskiego w I LO i Pani Agnieszka Kiełtyka – nauczyciel j. niemieckiego w ZSE.
Po ciężkiej podróży nie mieliśmy zbyt dużo czasu na odpoczynek, gdyż już od pierwszego dnia realizowaliśmy napięty program pełen atrakcji. Zaczęliśmy od przywitania przez pana dyrektora szkoły niemieckiej p. Klingenberga, potem zwiedzaliśmy muzeum Morza Bałtyckiego w Eckernförde oraz mogliśmy łowić ryby i krewetki, co okazało się niebywałą atrakcją z racji niesamowitej ulewy i specyficznego ubioru. Uczestniczyliśmy także w zajęciach szkolnych naszych niemieckich przyjaciół. W naszym programie znalazło się także zwiedzenie miasta Eckernförde, oraz atrakcja w postaci parku linowego zapewniające zabawę na różnych poziomach trudności (Hochseilgarten).
Największe wrażenie jednak wywarło na nas zwiedzanie miast Hamburga i Lubeki z przepięknymi zabytkami, nastrojowymi knajpkami i nieziemskimi widokami a także atrakcja Wattwanderung, czyli spacer po Morzu Północnym tuż po odpływie.
Niedzielę każdy z uczniów spędzał w rodzinach niemieckich z prywatnie wybranymi przez nich atrakcjami np. wyjazd do Parku rozrywki lub wypad na plażę.
Zdaniem uczniów wymiana pozwala lepiej poznać rówieśników z miast partnerskich, ich zainteresowania i zwyczaje. Uczniowie często utrzymują ten kontakt przez długie lata. Wymiana polsko – niemiecka to tygodniowa przygoda zbierająca doświadczenia, które sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w przyszłym roku szkolnym współpraca z Jungmannschule w Eckernförde nadal będzie kontynuowana.

A. Kiełtyka, A. Karbowska

Wydrukuj stronę