Aktywne wsparcie naszych szkół, a także możliwości rozwoju miejskich firm – to główne założenia Rady Biznesu, która dziś oficjalnie zaczęła funkcjonować w powiecie brzeskim. Samorządowcy, władze wojewódzkie, środowiska naukowe, a także biznesmeni mają spotykać się cyklicznie i działać na rzecz rozwoju naszego regionu. To pierwsza taka inicjatywa w tej części województwa.

– Rada Biznesu ma być organizacją wspierającą rozwój tej części województwa. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy aktywnie uczestniczyli w życiu edukacyjnym powiatu brzeskiego – mówi jeden z pomysłodawców utworzenia organu Łukasz Denys, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. – Oczywiście chodzi nam o szkolnictwo ponadpodstawowe. W przyszłości myślimy np. o stworzeniu ciekawych kierunków kształcenia – informatyka i obsługa biznesu. Będą to super oferty dla uczniów.

Na dzisiejszym spotkaniu w Zamku Piastów Śląskich obecni byli m.in. dyrektorzy Opolskiej Izby Rzemieślniczej oraz Opolskiej Izby Gospodarczej. Prelekcję wygłosił również dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nie zabrakło również długich dyskusji z lokalnymi przedsiębiorcami.

– Oceniam nasze pierwsze spotkanie bardzo pozytywnie. Cieszy frekwencja – tłumaczy starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Widzę, że takie rozmowy ze środowiskiem biznesu są konieczne i wierzę, że będziemy podejmować wszystkie ważne dla naszego regionu tematy gospodarcze. Widzimy od niedawna, że wracamy do kształcenia zawodowego i niestety trudno będzie nam nadrobić zaległości ostatnich lat. Brakuje tych pracowników technicznych. Na dzisiejszym spotkaniu padały sformułowania, że generałowie są potrzebni, ale brakuje właśnie żołnierzy. Musimy próbować odwrócić te tendencje i bez współpracy ze środowiskiem biznesu nie damy rady.

Według wstępnych założeń Rada Biznesu ma spotykać się regularnie, co najmniej raz na kwartał.