W kościele pw. św. Józefa Robotnika ruszył obóz badawczy Narodowego Instytutu Dziedzictwa

 

Dziś (12.10) w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Michałowie rozpoczął się kilkudniowy obóz naukowy. Narodowy Instytut Dziedzictwa rusza z badaniami architektonicznym świątyni, by sprawdzić, co kryją ściany zabytku. Naukowcy będą szukać m.in. polichromii, dzięki którym będzie można określić dokładny wiek kościoła.

– Możliwe, że badania które przeprowadzamy być może potwierdzą, że jest to obiekt o wyjątkowej wartości historycznej.  Na terenie naszego kraju mamy wiele zabytków, które do dziś nie zostały rozpoznane i nie możemy docenić ich wartości, stąd taki właśnie obóz naukowy – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Badania terenowe będą prowadzone w formie warsztatów szkoleniowych pod kierunkiem architekta Pawła Filipowicza.

– Nasze działania będą nieco inwazyjne, ale będziemy pracować bardzo delikatnie – mówi szef zespołu. – Sprawdzimy wątki muru, blisko posadzki, sprawdzimy wiązania. Zobaczymy, który mur przylega do którego. Która ze ścian powstała najpierw i z jakiego materiału. Wtedy dopiero będziemy rozsądzać. Te pięć dni tutaj w Michałowie, to tak naprawdę dopiero początek badań. Wszystkie odkrywki na pewno będzie mocno dokumentować i zobaczymy, co dalej.

Ważnym zagadnieniem badawczym będzie ustalenie zakresu przebudowy kościoła w latach 1823-28, zwłaszcza w obrębie przekształceń kompozycji elewacji. Badania będą zmierzały do ustalenia pierwotnej lokalizacji i opracowania otworów okiennych oraz drzwiowych, rozpoznania ewentualnych reliktów gzymsu wieńczącego i cokołu. W planach jest także przeprowadzenie oględzin poddasza kościoła.

– Jeśli rzeczywiście się okaże, że ten zabytkowy obiekt ma naprawdę duże walory historyczne, to konieczne będzie pozyskanie pieniędzy na ratowanie tego kościoła – dodaje starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – To nie tylko kwestia prac konserwatorskich, ale także zabezpieczenie świątyni przed wilgocią. Bez pomocy środków zewnętrznych nie będzie to możliwe. Wspólnie z władzami Olszanki, konserwatorem zabytków będziemy czynić starania, by środki na ratowanie tego obiektu się znalazły. Bo chodzi nam o to, aby kościół był nie tylko znany u nas w regionie, ale także w całym kraju.

Dodajmy, że to pierwszy tego typu obóz badawczy w województwie opolskim organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Poznanie tego wyjątkowego, historycznego obiektu pozwoli Parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Michałowie przygotować wniosek na wpis kościoła na prezydencką listę Pomników Historii. Przypomnijmy, że w tej chwili czynione są starania o taki status dla świątyni w Małujowicach. Dwa lata temu na listę wpisano Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

Badacze zakończą swoją pracę w piątek.

Wydrukuj stronę