8 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oławie starostowie powiatów brzeskiego, oławskiego i wrocławskiego (Maciej Stefański, Zdzisław Brezdeń, Andrzej Szawan) podpisali porozumienie, które ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas sytuacji kryzysowych, takich jak powódź.

Podstawą zawarcia porozumienia jest nie tylko świadomość zagrożeń dla życia mieszkańców, ale także podkreślenie znaczenia współpracy pomiędzy graniczącymi powiatami w zakresie poziomu bezpieczeństwa. Zakres tej współpracy obejmuje podejmowanie działań mających na celu zapobieganie klęskom żywiołowym, wymianę informacji oraz udzielanie wzajemnej pomocy w likwidacji skutków sytuacji kryzysowych. – Nie możemy być odwróceni do siebie plecami – mówi starosta Maciej Stefański. Są takie sytuacje, w których nie istnieją granice administracyjne, w których tylko dzięki pracy kilku stron można osiągnąć zamierzony cel.

Podpisane porozumienie to ogromny krok w kierunku sprawnej współpracy pomiędzy trzema powiatami. Oznacza ono bowiem: stałe monitorowanie sytuacji mogących stwarzać potencjalne zagrożenie i zapewnienie wymiany informacji w tej materii, przekazywanie komunikatów ostrzegawczych i alarmowych w sytuacjach szczególnych zagrożeń, konsultowanie rozwiązań przyjętych w Powiatowych Punktach Zarządzania Kryzysowego, wspólne działanie na rzecz likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof, a także organizowanie sympozjów, konferencji i seminariów.
Podczas piątkowego spotkania poruszono również kwestię wspólnego wybudowania przeprawy przez rzekę Odrę. Jest to sprawa, o którą Starostwo Powiatowe w Brzegu walczy od dłuższego czasu. Dzięki pozyskaniu takiego sojusznika jak powiat oławski patowa dotychczas sytuacja może znaleźć wreszcie pozytywne zakończenie. – Dolny Śląsk posiada znacznie większą ilość posłów niż my – komentuje sprawę starosta Maciej Stefański. Jeśli wspólnie poruszymy problem przeprawy będziemy mieli znacznie większe szanse na to by został on zauważony i rozwiązany.
Dla mieszkańcu obu powiatów nowa przeprawa mostowa oznaczałaby odciążenie ruchu i znacznie usprawnienie komunikacji na terenie miast. Temat przeprawy został poruszony przy okazji rozmów o sytuacjach kryzysowych nieprzypadkowo. Tajemnicą poliszynela jest, że nie ma żadnej alternatywnej przeprawy na wypadek sytuacji kryzysowej, zdarzenia losowego lub kataklizmu. W takich sytuacjach najbliższym mostem przez Odrę jest ten znajdujący się w Mikolinie.
Podpisanie porozumienia dotyczącego sytuacji kryzysowych daje zatem nie tylko szereg narzędzi, które będą w takich przypadkach niezwykle użyteczne, ale otwiera również szerokie możliwości współpracy między powiatem brzeskim, oławskim i wrocławskim.

K.Ł.