Starosta Maciej Stefański podczas uroczystego otwarcia Święta Powiatu Brzeskiego

Piękna pogoda towarzyszyła uczestnikom Święta Powiatu Brzeskiego, które odbyło się w dniach 13-14 maja na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Na gości z Opolszczyzny, a także spoza granic województwa, czekały w Łosiowie setki stoisk z roślinami ogrodniczymi, artykułami pszczelarskimi, rękodzielnictwem i całą gamą innego asortymentu.
Organizatorzy zadbali również o część artystyczną. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję bawić się podczas koncertów zespołów: Elektrogórale, Transfer, Demetris, Kapeli Podwórkowej Lewiniacy, Chóru Łosiowianie oraz programu „W wiosennych rytmach” w wykonaniu Małgorzaty Kulińskiej.
Uroczystego otwarcia Święta Powiatu Brzeskiego i Targów Ogrodniczych „Wiosna Kwiatów” doskonali w sobotę o godzinie 13.00 Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Jarosław Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu brzeskiego oraz starostowie powiatów partnerskich powiatu brzeskiego Iwan Mandycz (Horodenka – Ukraina) i Winfried Hirschberger (Kusel – Niemcy).
Najbardziej emocjonującą częścią imprezy był, jak co roku, turniej gmin, które rywalizowały ze sobą w konkurencjach: artystyczna wizytówka gminy, prezentacja stoiska, najpiękniejszy bukiet wiosennych kwiatów. W pierwszej i drugiej kategorii triumfowała gmina Lewin Brzeski, a w trzeciej gmina Grodków. Po posumowaniu punktów przez jury okazało się, że tytuł najlepszej gminy powiatu brzeskiego obroniła gmina Lewin Brzeski.
Po zakończeniu turnieju tłumnie zgromadzeni uczestnicy Święta Powiatu Brzeskiego bawili się do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach muzyki.
Niedzielna część Święta Powiatu Brzeskiego przebiegała głównie pod znakiem II Dnia Organizacji Pozarządowych. Jurorzy oceniali stoiska oraz sposób prezentacji działalności organizacji. Nagrodzone w tym konkursie zostały: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu i Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie.
Działalność swoich organizacji prezentowały ponadto: LGD Brzesko-Oławska Wieś Historyczna, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Powiatowe w Brzegu, Stowarzyszenie Zdrowie, Brzeskie Stowarzyszenie Amazonek „BSA”, Brzeskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia.
Brzeskie Warsztaty Terapii Zajęciowej otrzymały ponadto specjalne nagrody ufundowane przez władze powiatu brzeskiego i powiatu Kusel.
W niedzielne popołudnie Święto Powiatu Brzeskiego zawitało również do Brzegu, a konkretnie na dziedziniec „Śląskiego Wawelu”. Ponad dwieście osób miało tam okazję wysłuchać programu „Classical Rock” w wykonaniu orkiestry Silesian Chamber Players pod batutą Roberta Kabary.
Święto Powiatu Brzeskiego było doskonałą okazją do zabawy i odpoczynku. Bogaty program z pewnością przypadł do gustu zarówno wielbicielom lekkiej rozrywki, charakterystycznej dla majowego pikniku, jak i poszukującym nieco innych atrakcji – takich jak nastrojowy koncert, który odbył się na dziedzińcu brzeskiego zamku.