Już po raz osiemnasty gości w Brzegu Krajowa Wystawa Kolekcjonerska, którą organizuje Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu pod patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego.

Oficjalne otwarcie odbyło się 23 września na Zamku Piastów Śląskich. Licznie zgromadzonych gości powitali prowadzący te wydarzenie: prezes brzeskiego oddziału Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu Tadeusz Sadowiński oraz Wicenaczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu Brygida Jakubowicz.

Zanim uczestnicy imprezy zaczęli podziwiać zaprezentowane zbiory, osoby od lat wspierające działania kolekcjonerów otrzymały pamiątkowe odznaczenia i upominki. Wśród gości obecny był profesor Stanisław Nicieja, wybitny znawca Kresów Wschodnich, który wygłosił mowę o dawnych ziemiach polskich.

Tematem tegorocznej wystawy są bowiem właśnie Kresy Wschodnie. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się m.in. karafki od Baczewskiego – właściciela lwowskiej fabryki alkoholi, fotografie mieszkańców Lwowa i samego miasta oraz zbiory dokumentów, dyplomów i kart pocztowych. Część wystawy poświęcona jest ewakuacji Panoramy Racławickiej z lwowskiej rotundy, która miała miejsce w 1944 roku.

Zaprezentowane kolekcje można oglądać w Muzeum Piastów Śląskich do końca września.

K.Ł.