20 czerwca w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brzeskiego. Prezentację dotyczącą sukcesów naszych uczniów przygotowali nauczyciele z ZSZ nr 1 Mariusz Świtoń i Krzysztof Leroch, a sukcesy młodych sportowców omówił Powiatowy Koordynator Sportu Szymon Dreksler. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka, Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Jacek Hargot, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Jacek Mazurkiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mariusz Bochenek, dyrektorzy szkół oraz młodzież, która w ostatnim roku szkolnym odnosiła największe sukcesy w dziedzinie sportu.

„Cieszę się, że nasze szkoły mogą pochwalić się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale również w sporcie – mówił podczas spotkania starosta Stefański. Zarówno dyscypliny indywidualne, jak i drużynowe uczą młodych ludzi odpowiedzialności i systematyczności, szlifują ich charakter. To, że uczniowie z naszego powiatu odnoszą sukcesy sportowe jest zasługą tego, że udało się im znaleźć pasję i zainwestować w nią swój wolny czas. Nie byłoby to możliwe bez nauczycieli i trenerów, którzy czuwają nad ich rozwojem, za co należą się im serdeczne podziękowania. Wielkie gratulacje należą się oczywiście naszym młodym sportowcom, którzy z dumą reprezentują nasz powiat na zawodach w całym kraju”.

Reprezentanci szkół z powiatu brzeskiego osiągnęli w ostatnim roku szkolnym bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Województwa w konkurencjach indywidualnych.

W biegach przełajowych (6 października 2015 roku, Bąków) pierwsze miejsce wśród dziewcząt wywalczyła Kornela Wilk z Zespołu Szkół Budowlanych, drugie miejsce wśród chłopców zajął Marcin Mendak z I Liceum Ogólnokształcącego, a trzecie Ruben Bielecki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.

W indywidualnej lekkiej atletyce, (3 czerwca 2016, Kędzierzyn-Koźle) pierwsze miejsce wśród dziewcząt zdobyła Wiktoria Stala z I Liceum Ogólnokształcącego, a trzecie Aleksandra Błasiak z II Liceum Ogólnokształcącego. Wśród chłopców pierwsze miejsce przypadło w udziale Mateuszowi Sydorowi z I Liceum Ogólnokształcącego, drugie reprezentantowi tej samej szkoły – Maciejowi Wojciechowskiemu, a trzecie Radosławowi Cinkowskiemu z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Uczniowie z powiatu brzeskiego świetnie zaprezentowali się również w sportach drużynowych. Podczas Mistrzostw Województwa Opolskiego w koszykówce dziewcząt, których finały odbyły się 17 marca w Kędzierzynie-Koźlu, dwa pierwsze miejsca zdobyły nasze reprezentantki. Na najwyższym stopniu podium stanęły dziewczęta z I Liceum Ogólnokształcącego, drugie miejsce zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego. Zwyciężczynie wojewódzkiego finału zanotowały też bardzo dobry występ na Mistrzostwach Polski w Łodzi, gdzie zajęły dziesiąte miejsce.

Na Mistrzostwach Województwa Opolskiego w piłce ręcznej chłopców, których finały odbyły się 16 marca w Grodkowie, drugie miejsce zajęła reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie, a trzecie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.

Dobrymi występami na szczeblu wojewódzkim mogą pochwalić się również nasi reprezentanci w drużynowym tenisie stołowym. Podczas mistrzostw, które zorganizowane zostały 16 kwietnia w Nysie, drugie miejsce wśród dziewcząt i piąte wśród chłopców zajęły reprezentacje I Liceum Ogólnokształcącego.

Trzecie miejsce w Mistrzostwach Województwa Opolskiego w halowej piłce nożnej, które odbyły się 1 marca w Kluczborku, wywalczyli chłopcy z I Liceum Ogólnokształcącego. Sześć dni później w Opolu trzecie miejsce zdobyły również dziewczęta z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego w roku szkolnym 2015/2016, po rozegraniu 42 konkurencji indywidualnych i zespołowych, czołowe lokaty wywalczyli: I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.