W tym roku pogodna na długi, majowy weekend nie zawiodła. Słońce towarzyszyło nam przez cały czas trwania „Dni Księstwa Brzeskiego”. Oprócz zabawy i koncertów był również w tym okresie czas na przeżycia patriotyczne. 2 maja obchodziliśmy bowiem Dzień Flagi RP. Impreza, przygotowana z tej okazji przez 1. Brzeski Pułk Saperów i Starostwo Powiatowe w Brzegu, przyciągnęła na dziedziniec Zamku Piastów Śląskich zarówno osoby starsze, jak i rodziny z dziećmi oraz młodzież.

Wśród osób przybyłych na uroczystości nie zabrakło Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefy Prorok, Skarbnik Powiatu Brzeskiego Barbary Bednarz oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich i społecznych.

Po wciągnięciu polskiej flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego mjr Błażej Lenard przedstawił historię biało-czerwonych barw. Następnie, „Krzyż 95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP w uznaniu szczególnych zasług dla związku i jego członków” z rąk Zastępcy Dowódcy 1. Brzeskiego Pułku Saperów Zbigniewa Jarząbka oraz Prezesa Związku Inwalidów Wojennych RP Franciszka Kopcia odebrali: Maciej Stefański, Brygida Jakubowicz i Józef Duda. Odznaczenie Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom”z rąk Józefa Dudy otrzymał zaś prezes Franciszek Kopeć.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na rozrywkę. Na dziedzińcu „Śląskiego Wawelu” wystąpił zespół „Inwencja” oraz tancerze z brzeskiego Klubu Wojskowego. Otwarto również wystawę rzeźby krakowskiego artysty Karola Badyny pt. „Portrety”. Imprezę zakończyło wspólne zdjęcie jej uczestników wraz z biało-czerwonymi piłkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Dzień Flagi RP, dzięki uprzejmości dowódcy 1. Brzeskiego Pułku Saperów Jana Pajestki, zakończono tradycyjną wojskową grochówką.