31 sierpnia brzescy działacze związkowi upamiętnili rocznicę podpisania Porozumień
Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, w której uczestniczył arcybiskup Marian Gołębiewski. Uroczystości zbiegły się z przybyciem do parafii Krzyża Papieskiego, który peregrynuje właśnie po archidiecezji wrocławskiej.

Wśród uczestników 33 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych byli działacze związkowi z brzeskich zakładów pracy, opozycjoniści z czasów stanu wojennego, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta oraz młodzież z brzeskich szkół, którzy po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych, złożyli wiązanki kwiatów pod krzyżem „Solidarności”. Organizatorem uroczystości była NSZZ „Solidarność” Ziemi Brzeskiej pod przewodnictwem Kazimierza Kozłowskiego.

Porozumienia Sierpniowe to jeden ze zwrotnych momentów historii współczesnej Polski. Dokumenty podpisane w 1980 przez przywódcę strajku w Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsę i przedstawicieli ówczesnej władzy otworzyły drogę do legalizacji niezależnych samorządnych związków zawodowych. Dokumenty miały zapewnić m.in. legalną działalność związków zawodowych "Solidarność", likwidację cenzury oraz przywrócenie do pracy osób zwolnionych po wydarzeniach w 1970 i 1976 roku.

Wydrukuj stronę