W niedzielę, 1 września, minęła 74 rocznica wybuchu II Wojny Światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości, podczas którego życie straciło 60 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków.

W Brzegu uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Na nabożeństwie licznie stawiły się poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz brzeskich szkół, a także delegacje władz powiatu i miasta.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik majora Henryka Sucharskiego, gdzie po przemówieniu Wiceburmistrza Brzegu Stanisława Kowalczyka, oddana została salwa honorowa, a następnie złożone zostały wiązanki kwiatów upamiętniające heroiczną postawę bohaterów II wojny światowej.

Kolejnym punktem rocznicowych uroczystości było spotkanie w 1. Brzeskim Pułku Saperów. W Sali Tradycji zgromadzonych gości przywitał dowódca jednostki płk Jan Pajestka. Następnie, w swoim przemówieniu, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański podziękował obecnym na spotkaniu weteranom za trud i ofiarę, którą złożyli w imię walki za wolną i niepodległą Ojczyznę.

Rocznicowe spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla mjr. pilota Adama Kownackiego, który po wielu latach zdecydował się przekazać prezesurę Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na ręce młodszych członków zarządu oraz występem zespołu „Inwencja” z brzeskiego Klubu Wojskowego.