Lejący się strumieniami deszcz, zakopane w błocie samochody holowane przez ciągniki i kolorowe kalosze – tak prezentował się krajobraz podczas tegorocznego „Święta Powiatu Brzeskiego” połączonego z Międzynarodowymi Targami Ogrodniczymi „Wiosna Kwiatów”. W niczym nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie. Ku zaskoczeniu wszystkich do Łosiowa, na teren Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zjechały tłumy ludzi, którzy przez dwa dni (11 – 12 maja 2013) mieli okazję skorzystać z oferty zaprezentowanej przez niemal 300 wystawców i wziąć udział w wielu artystycznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

W sobotę, mimo ekstremalnych warunków atmosferycznych, wszystkie gminy powiatu brzeskiego dzielnie stanęły w szranki, walcząc w turnieju gmin o tytuł Najlepszej Gminy Powiatu Brzeskiego. Dzięki wytężonej pracy Marii Czarnej, Andrzeja Sowy, Jacka Ochmańskiego, Teresy Guszpit, Eweliny Cierpisz, Alfredy Zarzecznej zaprezentowały to, co każda z gmin ma najlepszego. Oczywiście za tymi kilkoma nazwiskami stało jeszcze kilkadziesiąt osób, które tygodniami przygotowywały się do tegorocznej rywalizacji.
Jury przyznawało punkty w czterech konkurencjach: Najpiękniejsze stoisko (1 miejsce zdobyła gmina Lewin Brzeski), Artystyczna wizytówka gminy (Grodków), Najpiękniejszy wiosenny bukiet kwiatów (Lewin Brzeski), Najlepsze hasło promujące uroki gminy (Skarbimierz). Po zsumowaniu punktów i burzliwych naradach tytuł Najlepszej Gminy Powiatu Brzeskiego przypadł w udziale gminie Skarbimierz, która wyprzedziła na podium gminy: Lewin Brzeski i Grodków. Wyróżnienia otrzymały: Olszanka, Lubsza i Brzeg.
Przez niemal cały pierwszy dzień „Święta Powiatu” i „Wiosny Kwiatów”, na scenie łosiowskiego OODR, bawili się również najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których przygotowano wiele ciekawych gier i zabaw. Sobotnie świętowanie zakończył występ zespołu „The Postman”, który dzięki najbardziej znanym utworom Beatlesów przeniósł słuchaczy aż do samego, wypełnionego wspaniałą muzyką, Liverpoolu.
Podczas drugiego dnia imprezy rozstrzygnięte zostały konkursy: Na najładniejsze stoisko targów (pierwsze miejsce zdobyło stoisko Małgorzaty Malary zajmującej się wyrobami z wikliny i galanterią ogrodową), „Kulinarne Dziedzictwo Opolszczyzny” (Komisja konkursowa najwyżej oceniła pasztet z gęsi Stowarzyszenia Odnowy Wsi z Szybowic, nalewkę z kwiatów czarnego bzu Dariusza Brysia z Faustianki, wigilijną zupę grzybową Ireny Gorek z Gospodarstwa Agroturystycznego Lewandówka ze Starych Kolni, karpia w śmietanie po przygorzelsku z Gospodarstwa Rybackiego w Przygorzelu oraz deser – paschę wielkanocną Janiny Hołówki z Lubicza) oraz Poznajemy Języki Europy (konkurs przygotowany w ramach Klubów 4H wygrał klub „Łosiowiacy” z PSP w Łosiowie).
Tuż przed ogłoszeniem wyników, Starosta Powiatu Brzeskiego wręczył pamiątkową statuetkę prezesowi Opolskiego Klubu Motocykli Dawnych, dzięki któremu podczas tegorocznej „Wiosny Kwiatów” do Łosiowa zjechali uczestnicy „ROUTE 94 – Rajd Szlakiem Piastów Opolskich” – zabytkowe motocykle podziwiać można było na placu OODR.
W niedzielę nie zabrakło również występów artystycznych. Swoje umiejętności posługiwania się brazylijską sztuką walki Capoeira zaprezentowali członkowie Conpanhia Pernas Pro Ar Capoeira z Opola, a tanecznym talentem popisały się grupy z Brzeskiego Centrum Kultury. Imprezę zakończył koncert zespołu Inwencja z brzeskiego Klubu Wojskowego oraz recital „Piosenki ze starej szuflady”, przygotowany przez Małgorzatę Kulińską i Wiesława Katolika.
Podczas „Święta Powiatu Brzeskiego” i „Wiosny Kwiatów” gośćmi Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i dyrektora OODR Henryka Zamojskiego byli delegaci z partnerskich powiatów w Kusel w Niemczech i Horodenka na Ukrainie. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Przewodniczący Rady Powiatu Kusel Jürgen Conrad i wicestarosta Manfred Drumm, Horodenkę reprezentował Starosta Horodenki Bogdan Kobylański. Goście z Horodenki zwiedzili Zamek Piastów Śląskich, zapoznali się z funkcjonowaniem powiatowej oświaty, goszcząc u dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Małgorzaty Mianowany-Małeckiej, odwiedzili również Brzeskie Centrum Medyczne, którego funkcjonowanie przedstawił dyrektor BCM Mariusz Grochowski.
Nie byłoby Święta Powiatu Brzeskiego, gdyby nie współpraca z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Wyrazy podziękowania za ogromny wkład pracy należą się zwłaszcza dyrektorowi OODR Henrykowi Zamojskiemu, jak i jego wszystkim pracownikom, a w szczególności: Stanisławie Grabskiej-Mędrali, Renacie Wojas, Tomaszowi Musielakowi, Monice Szczypior, Joannie Palij.
Gośćmi Święta Powiatu Brzeskiego byli m.in.: Członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Wicemarszałek Barbara Kamińska, Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Andrzej Butra, Doradca Ministra Rolnictwa ds. Odnawialnych Źródeł Energii Grzegorz Sawicki, Dyrektor KRUS w Opolu Jan Krzesiński, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska.
K.Ł./B.J.