w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Tematyka konkursu „Od morza do morza – historia Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów”, który odbył się 11 kwietnia (czwartek) 2013 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego pod rządami dynastii wywodzącej się od Władysława II Jagiełły. Pomysłodawcą i organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO Wojciech Wolak.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią państwa litewskiego, z którym łączy Polskę długa i barwna historia, w sześćsetną rocznicę zawarcia unii w Horodle.
Zadania konkursowe sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – w sumie walczyło 16 uczniów z pięciu gimnazjów powiatu brzeskiego (trzy z Brzegu, po jednym z Grodkowa i Kościerzyc). Następnie odbyła się ustna część konkursu. Nad sprawnym przebiegiem zmagań czuwała komisja: Aneta Kieba (PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach), Witold Linard (Zespół Szkół nr 1 z OS w Brzegu), Adam Tomków (PG nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu), Kordian Zamojski (Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu) oraz Wojciech Wolak (I LO Brzeg).
I miejsce w konkursie zajął Wojciech Selak z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu, II miejsce – Robert Bielecki z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu, III miejsce – Michał Mentel z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej obronił Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu.
W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO. Nagrody wręczali: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu  Michał Siek oraz Naczelnik Wydziału Promocji Brygida Jakubowicz.
Organizator konkursu pragnie podziękować Brygidzie Jakubowicz za pomoc w organizacji turnieju.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy i liczymy na wizytę za rok – na piątą już edycję konkursu historycznego.

W.W.