W miniony piątek (12 kwietnia), w strugach deszczu, na placu apelowym 1. Brzeskiego Pułku Saperów, miała miejsce uroczysta zbiórka jednostki z okazji Dnia Sapera – czyli corocznego Święta Wojsk Inżynieryjnych.

Wśród przyjaciół i sympatyków brzeskich saperów byli, między innymi, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, w osobach Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Na uroczystość przybyli także byli dowódcy 1. Brzeskiej Brygady Saperów oraz komendanci, dowódcy i szefowie jednostek i instytucji wojskowych znajdujących się na terenie województwa opolskiego i lubuskiego. Wśród zaproszonych na saperskie święto, znaleźli się również rodzice tragicznie zmarłego w 2011 roku sierżanta Szymona Sitarczuka – państwo Maria i Stanisław.

Jak każdego roku, w tym szczególnym dla brzeskich saperów dniu, nie zabrakło także przedstawicieli pozostałych służb mundurowych oraz instytucji cywilnych powiatu, sympatyzujących z żołnierzami pułku. Szczególnie liczną grupę stanowiły dzieci i młodzież, które wraz z opiekunami, w ramach „Dnia otwartych koszar”, skorzystały z okazji zobaczenia specjalistycznego sprzętu technicznego i zapoznania się ze specyfiką służby wojskowej.
Punktualnie o godzinie dziesiątej, dowódca uroczystości podpułkownik Grzegorz Oskroba, złożył Dowódcy pułku, pułkownikowi Janowi Pajestce, meldunek rozpoczynający oficjalną część obchodów Dnia Sapera w brzeskich koszarach. Dowódca pułku, po przywitaniu wszystkich zabranych na placu, w ciepłych i serdecznych słowach podziękował swoim podwładnym za całoroczny trud i wysiłek włożony w realizację zadań służbowych. W trakcie uroczystości, Szef Sztabu, podpułkownik Zdzisław Pieniawski, odczytał rozkazy i decyzje przełożonych wyróżniające żołnierzy i pracowników pułku za całoroczny trud i wysiłek włożonych w realizację zadań służbowych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości odbywających się na placu apelowym, pododdziały pułku i zebrani goście udali się pod pomnik poświęcony pamięci saperów poległych na polach bitew, by złożyć na nim wiązanki kwiatów. Nim jednak to nastąpiło, szef sekcji wychowawczej, major Błażej Lenard, odczytał Apel Poległych, a kompania honorowa salwą honorową oddała należną cześć, tym wszystkim saperom, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.
Bezpośrednio spod pomnika dowództwo pułku wraz z przybyłymi gośćmi udało się do miejscowości Pawłów, gdzie miała miejsce uroczystość otwarcia strzelnicy garnizonowej po jej kapitalnym remoncie. Najbardziej zniecierpliwieni mogli przy tej okazji wypróbować możliwości techniczne strzelnicy i wykonać pierwsze strzelanie z broni. W tym samym czasie, na przykoszarowych placach ćwiczeń pułku, odbywały się zawody użyteczno–bojowe klas mundurowych brzeskich szkół o puchar Dowódcy 1. Brzeskiego Pułku Saperów.
Cała piątkowa uroczystość współfinansowana była, w ramach zadania zleconego Opolskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu „Teraz Wieś”,przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dla wszystkich uczestników „Dnia otwartych koszar” przygotowano również słodkie upominki ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych „ODRA” w Brzegu.
 
Wydrukuj stronę