Przyłącz się domaratonu pisania listów AMNESTY INTERNATIONAL. Im więcej listów uda nam się napisać, tym większe szanse na uwolnienie niesłusznie skazanych ludzi.

Wszystkich chętnych zapraszamy 8 grudnia do Lokalnego Punktu Informacyjnego, ul. Wyszyńskiego 23 (budynek byłego internetu) w godzinach od 12.00 do 21.00.

W dniach 8-9 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International.

W czasie Maratonu pisane są listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

W tym roku, w trakcie Maratonu, będzie można napisać swój apel w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. Będzie można wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Ten sposób walki z łamaniem praw człowieka jest naprawdę skuteczny. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia.

Akcja Amnesty International jest często ostatnią nadzieję dla prześladowanych i więzionych. Dlatego członkowie organizacji co roku organizują Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działają w ramach Pilnych Akcji.

Wspólne pisanie organizowane jest zawsze w weekend, najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

W Brzegu akcję, pod auspicjami Starostwa Powiatowego, prowadzą Krystian Ławreniuk i Zuzanna Bartczak.

 

Wydrukuj stronę