W ubiegłą niedzielę Dobrzyń był bez wątpienia jedną najpiękniejszych wsi w Polsce. Gości wjeżdżających do tej miejscowości witały wieńce, kolorowe ozdoby i kukły ustawione przy płotach niemal wszystkich domostw. Ta niesamowita
odmiana spowodowana była Dożynkami Powiatowo– Gminnymi, które rokrocznie
organizowane są na terenie powiatu brzeskiego.

Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański dzieli się chlebem z uczestnikami Dożynek Powiatowo-Gminnych.

Ksiądz Piotr Janusz święci wieńce i korony dożynkowe (na pierwszym planie wieniec przygotowany przez gminę Grodków – 1 miejsce w konkursie powiatowym).

Gości przyjeżdżających do Dobrzynia witały między innymi kolorowe kukły, które rozsiadły się obok przydomowych płotów.

Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski otrzymuje z rąk Starosty nagrodę za trud jaki włożył w przygotowanie dożynek.

Z polską tradycją ludową zapoznawała się też delegacja z niemieckiego powiatu Kusel.

 

 

Dożynki są świętem ludowym połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Współcześnie obchodzone są zwykle w jedną z niedziel września, po zakończeniu żniw. Tradycyjne obchodzone były jednak w pierwszy dzień jesieni i to właśnie w tym terminie udało się je zorganizować w Dobrzyniu.

 

O godzinie 12.30 kolorowy korowód, w skład którego weszły reprezentacje gmin i sołectw z całego powiatu brzeskiego, ruszył na boisko sportowe w Dobrzyniu. Na miejscu, po prezentacji wszystkich uczestników przemarszu i ustawieniu wieńców dożynkowych, rozpoczęła się msza polowa w intencji wszystkich ludzi związanych z pracą agrarną, koncelebrowana przez księdza Piotra Janusza, któremu asystował kleryk Mateusz Wojciechowski.

 

Po nabożeństwie miało miejsce oficjalne otwarcie dożynek, którego dokonali gospodarze imprezy Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski. Następnie odbyła się ceremonia chleba – starostowie dożynkowi przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce starosty i wójta, ci zaś podzielili się nim z pozostałymi uczestnikami święta plonów.

 

Od godziny 15.00 wszyscy bawili się w rytm piosenek śpiewanych przez zespoły Raptus i Leśne Echo. Po muzycznej zabawie przyszedł czas na moment kulminacyjny imprezy, czyli rozstrzygnięcie konkursów, w tym konkursu powiatowego i gminnego na najładniejszy wieniec dożynkowy.

 

 

 

Po dokonaniu oceny koron, wieńców dożynkowych oraz plac plastycznych wykonanych technikami ziarnkową i ziarnkowo-kłosową jury w składzie: Jagoda Kulczycka, Renata Wojas, Renata Huk przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii koron i wieńców dożynkowych – technika kłosowa:

 

1 miejsce – sołectwo Kościerzyce

 

2 miejsce – sołectwo Piastowice

 

3 miejsce – sołectwo Raciszów

 

W kategorii prac plastycznych:

 

1 miejsce – sołectwo Lubsza

 

2 miejsce – sołectwo Pisarzowice

 

3 miejsce – sołectwo Michałowice

 

W kategorii koron i wieńców dożynkowych – technika kłosowo-ziarnkowa:

 

1 miejsce – sołectwo Nowe Kolnie

 

2 miejsce – sołectwo Błota

 

3 miejsce – sołectwo Rogalice

 

W konkursie powiatowym na najpiękniejszą koronę dożynkową jury w składzie: Agnieszka Folęga, Stanisława Grabska-Mędrala, Jurgen Condrad, Krystian Ławreniuk, Tomasz Musielak przyznało nagrody dla:

 

1 miejsce – gmina Grodków

 

2 miejsce – gmina Lewin Brzeski

 

3 miejsce – gmina Lubsza

 

wyróżnienie – gmina Olszanka

 

wyróżnienie – gmina Skarbimierz

 

Ponadto Starosta Powiatu Brzeskiego wręczył specjalną nagrodę dla Wójta Gminy Lubsza, za organizację Dożynek Powiatowo-Gminnych. Z uroczystości dożynkowych z pewnością zadowolony był również sołtys Dobrzynia Arkadiusz Lemieszko, który za swój wkład w przygotowanie imprezy otrzymał w nagrodę wyjazd do Europarlamentu, ufundowany przez europoseł Lidię Geringer de Oedenberg.

 

Po rozdaniu nagród przyszedł czas na kabaretowo – muzyczne rozrywki, które zagwarantowali: Kabaret EWG, Coco Dance Center, zespół Leśne Echo oraz zespół Country. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

 

 

 

Krystian Ławreniuk

 

 

 
Wydrukuj stronę