W ubiegłym tygodniu Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański osobiście pogratulował asp. sztab. Zygmuntowi Gilowi. Bohater z Grodkowa otrzymał z rąk starosty pamiątkowy dyplom oraz zegarek.

Przypomnijmy, że to właśnie dzięki grodkowskiemu policjantowi udało się uratować życie dwutygodniowego dziecka, które nagle przestało oddychać. Zygmunt Gil pełnił wówczas dyżur jako dyspozytor. Instruktaż, jakiego udzielił sprawił, że mężczyźnie wzywającemu pomoc udało się przeprowadzić skuteczny masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzięki temu oddech dziecka został przywrócony.

„Takich ludzi jak Pan należy stawiać jako wzór do naśladowania – mówił podczas spotkania z Zygmuntem Gilem Starosta Maciej Stefański. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak trudna i odpowiedzialna jest praca policjanta. Pan w krytycznym momencie zachował zimną krew i pokazał, że jest Pan doskonale wyszkolonym profesjonalistą. Cieszę się, że właśnie tacy ludzie pracują w naszym powiecie”.

Grodkowski bohater bardzo skromnie podchodzi do swojego wyczynu. Mimo że w ostatnim czasie o jego postawie wielokrotnie wspominały ogólnopolskie media, on sam podkreśla tylko, że był na służbie i zachował się tak jak mówi procedura.