Rada Powiatu Opolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zorganizowała w dniach 15-18 marca w Nauczycielskim Centrum Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym w Zakopanem szkolenie z zakresu przestrzegania prawa pracy przez pracodawców, a w szczególności: zawierania układów zbiorowych, technik negocjowania sporów zbiorowych z pracodawcą, uprawnień związków zawodowych w sferze pracy (Ustawa o związkach zawodowych) oraz coraz częściej poruszanego problemu mobbingu.

Wykłady z zakresu prawa pracy prowadził nadinspektor Wojewódzkiej Inspekcji Pracy w Opolu Wacław Wojnowski. Szkolenie z przepisami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dobie zmieniających się przepisów (w tym unijnych) prowadziły Alicja Borkowska i Lidia Pilch. Szkolenie obejmowało zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych m.in. wykładowczynie omówiły warunki nabywania i utraty prawa do emerytur pomostowych i rekompensacyjnych, informację o naliczaniu kapitału początkowego, warunki przejścia na świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli ustalanie okresowych emerytur kapitałowych oraz ich wypłat. Organizatorzy szkolenia bardzo dziękują Panią z ZUS za tak duże zaangażowanie i przygotowanie czytelnych informacji. Uczestnikami szkolenia byli związkowcy z Górażdży, Wołczyna, Nysy, Opola, Praszki i z terenu powiatu brzeskiego. Szkolenie ukończyli m.in. Marek Grablewski (Besel), Ewa Widz (DPS w Jędrzejowie), Barbara Mrowiec i Nadzieja Nawrocka (ZNP) oraz Edyta Wilk, Aldona Kulawik i Tomasz Słaby (ZUS). Organizatorami szkolenia byli przewodnicząca Rady Powiatu OPZZ Halina Marszałek oraz sekretarz Rady Okręgowej FZZ „Metalowcy” Andrzej Musielak.

Zakopane przywitało gości z OPZZ ostrym słońcem i wieloma turystycznymi atrakcjami, a niepowtarzalna i sympatyczna atmosfera stworzona przez dyrekcję Nauczycielskiego Centrum, a także bogaty program szkolenia na pewno skłonią w przyszłości związkowców do pogłębiania wiedzy z zakresu prawa pracy i wszelkich zmiana związanych z wejściem do Unii Europejskiej.

BJ